kfd protein dessert

POLECANE Dlaczego kobiety nie tracą głowy dla owłosionych facetów? – nadal tajemnicą naukową

faceci z owłosieniem
Reprezentowany przez nas gatunek Homo sapiens nie ma tak nadmiernego owłosienia jak nasi prymitywni krewni. To fakt, który od wieków nurtuje biologów zajmujących się tematem ewolucji. Jedna z najbardziej powszechnych teorii o naszym stosunkowo niewielkim owłosieniu na ciele mówi, że kiedyś kobiety zaczęły bardziej preferować mężczyzn mniej owłosionych. Przyjęcie takiego kryterium było bowiem spowodowane pobudkami związanymi z higieną. Był to również sposób na unikanie wszelkich pasożytów, które mężczyzna z większym owłosieniem mógł wnieść do domu.

Jednak najnowsze badania wskazują, że to, co dotąd nazywane było „hipotezą unikania ektopasożytów“ (pasożytów zewnętrznych), może nie wyjaśniać utraty owłosienia na ludzkim ciele w trakcie ewolucji. Na podstawie badań, które ukazały się we wrześniu w czasopiśmie „Archives of Sexual Behavior“ można przyjąć, że w rzeczywistości kobiety po prostu wolą mężczyzn stosunkowo mniej owłosionych, a nawet pozbawionych owłosienia na całym ciele.

Pavol Prokop – badacz i profesor biologii na Uniwersytecie Trnawskim w Słowacji – odniósł się do tematu pisząc taką wiadomość do magazynu LiveScience: „Według ewolucyjnego schematu – brak owłosienia u mężczyzn był preferowany w takich obszarach lub kulturach, które znajdują się blisko równika – czyli tam, gdzie panowało największe zagrożenie na występowanie pasożytów u ludzi.

Porównaliśmy tylko dwa kraje, które różniły się między sobą wskaźnikiem zagrożenia występowania pasożytów, ale i to nie dało żadnego uzasadnienia dla różnic w preferencjach kobiet.“

Prokop wraz z innymi naukowcami postanowili przeprowadzić wywiad wśród 161 kobiet pochodzenia tureckiego oraz 183 Słowaczek – zapytali o ocenę poziomu atrakcyjności mężczyzn posiadających owłosienie i tych, którzy tego owłosienia nie mają.

By zachować jak najbardziej spójny wygląd mężczyzn, naukowcy sfotografowali modeli od szyi do pasa – najpierw z owłosioną klatką piersiową, a później poprosili ich o zgolenie swojego owłosienia przed kolejnym zdjęciem w tej samej pozie, tak aby zdjęcia wydawały się identyczne.

Turcja została wybrana, ponieważ w tym kraju występuje wyższy wskaźnik chorób pasożytniczych (takich jak malaria czy gorączka denga) niż na Słowacji. Jak wyjaśniają badacze – w Turcji od dawna mają więcej przypadków zachorowań na takie choroby w porównaniu do Słowacji.

Badacze oczekiwali, że Turczynki będą wrażliwsze w wyborze swojego typu. Ze względu na obawy związane z pasożytami, miałyby one dokonać wyboru mężczyzn z mniejszym owłosieniem na ciele niż kobiety mieszkające na Słowacji, gdzie problem chorób pasożytniczych jest znacznie mniejszy.

Zamiast tego badacze odkryli, że bardzo niewielka grupa kobiet, niezależenie od miejsca zamieszkania, woli owłosioną klatkę piersiową u mężczyzn. Tylko około 20 procent zapytanych kobiet oceniło panów z „futerkiem“ na klacie za bardziej atrakcyjnych.

Przedtem hipoteza o ektopasożytnictwie, skutkująca mniejszym owłosieniem u mężczyzn, została wykluczona. Jak stwierdził Prokop, naukowcy muszą przeprowadzić kolejne badania, zwiekszając zakres krajów. Wcześniejsze obserwacje wskazują na to, że preferencje kobiet odnośnie owłosienia występującego u mężczyzn odbiegają od kanonu przyjętego w swoim kraju czy nawet stanu. Dla przykładu – kobiety pochodzenia afrykańskiego, zamieszkujące okolice Kamerunu, wolą mężczyzn owłosionych, podczas gdy kobiety z Chin, Nowej Zelandii czy Kalifornii wybierają wersję z gładką i nieowłosioną klatą.

Badania w tym kierunku wykazały pewną zależność u kobiet, która jest powodowana cyklem menstruacyjnym i okresem płodności. Dla kobiety w okresie owulacyjnym i we wzmożonej fazie rozrodczej, atrakcyjniejszy wydaje się być mężczyzna z mniejszym owłosieniem. Natomiast kobiety w okresie niepłodnym i zbliżające się do fazy przekwitania wybierają panów z nieco większym zarostem na ciele.

Prokop na ten temat dodaje: „Oczywiście aby rozwiązać tę kwestię, potrzebne jest więcej międzykulturowych porównań”.

Tłumaczenie artykułu Stephanie Pappas: Why Women Don’t Fall for Hairy Guys Remains a Scientific Mystery, http://www.livescience.com/23810-women-male-body-hair.html

Kategorie: Artykuły

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.14