kfd protein dessert

DTP – Dramatic Transformation Principle

DTP – Dramatic Transformation Principle

 

Dodany obrazek

System treningowy opracowany przez redaktora naczelnego Bodybuilding.com – Krisa Gethina. DTP to system treningowy stworzony specjalnie dla osób o wyższym stażu treningowym które pragną zmienić swoją sylwetkę w zaskakująco szybkim tempie. DTP angażuje do pracy zarówno włókna mięśniowe szybko i wolno-kurczliwe przez co każda sesja treningowa efektywniej wspiera wzrost masy mięśniowej. Ponadto program oparty jest na dużej intensywności dzięki czemu wspomaga proces spalania tkanki tłuszczowej. W DTP wykonuje się 10 serii danego ćwiczenia w zakresie powtórzeń: 50/40/30/20/10, a następnie 10/20/30/40/50. Przerwy między seriami powinny wynosić 45-60 sekund. W tym czasie należy rozciągać mięsień, który trenujemy.

DTP to intensywny system treningowy, który można wdrożyć do swojego rutynowego zestawu ćwiczeń na 2 różne sposoby. Pierwszą opcją jest wprowadzenie tej metody na całe ciało przez okres 3 tygodni, a następnie zrobienie 2-tygodniowej przerwy. Drugą możliwością jest wkomponowanie tej metody na jedną bądź dwie grupy mięśniowe przez wybrany okres czasu.

Korzyści płynące z systemu DTP:

- Rozgrzewka może być liczona jako pierwsza seria ze względu na dużą ilość powtórzeń.
- Dzięki intensywności, oprócz budowy masy mięśniowej można również wspomóc proces spalania tkanki tłuszczowej.
- Trening oparty na DTP jest krótki przez co idealnie nadaje się dla osób które nie dysponują dużą ilością czasu.
- Użycie dużej ilości powtórzeń przed mniejszą zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji stawów i ścięgien.

Rodzaje DTP

System DTP nigdy nie jest nudny. Można go wykonywać na kilka sposobów. Im większa różnorodność tym mniejsza szansa na adaptację organizmu do wybranego treningu. Poniżej przedstawiam 5 rodzajów DTP.

DTP z super-seriami

Ćwiczenie przeciwstawnych grup mięśniowych w celu zwiększenia intensywności. Przykład: wyciskanie francuskie sztangi leżąc(triceps) + uginanie przedramion ze sztangą podchwytem(biceps)

DTP z drop setami

Jeśli podczas wykonywania ćwiczenia w bardzo szybkim tempie osiągniesz upadek mięśniowy możesz zmniejszyć ciężar i kontynuować dane ćwiczenie do momentu osiągnięcia wymaganej liczby powtórzeń. Tego typu połączenie sprawdza się idealnie na maszynach, gdyż w błyskawicznie możesz zredukować obciążenie.

DTP z ruchami częściowymi

Ruchy częściowe są znakomite gdy zależy nam na zwiększeniu intensywności w danej serii. Dodatek 10-15 niepełnych powtórzeń pod koniec serii zwiększa przepływ krwi przez mięśnie.

DTP z priorytetem

Jeśli zdecydujesz się na wprowadzenie DTP do dwóch grup mięśniowych w tygodniu, wybierz te które Twoim zdaniem są najsłabsze.


DTP z Rest Pause

Jeśli nie jesteś w stanie wykonać pełnej serii danym obciążeniem, istnieje pomocna metoda, która opiera się na krótkich okresach odpoczynku. Gdy podczas ćwiczenia osiągniesz upadek mięśniowy zatrzymaj ruch, chwilkę odpocznij i trenuj w ten sposób aż do momentu osiągnięcia wymaganej ilości powtórzeń. Nadmierna ilość odpoczynków może oznaczać, iż wybrałeś zbyt duże obciążenie.

Dodany obrazek

 

Kategorie: Artykuły

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.15