kfd protein dessert

Kawa kuloodporna – przepisy

kawa z masłem - przepis


Bulletproof coffee – „kawa kuloodporna”.


Spożycie kawy w Polsce oscyluje na poziomie 100 litrów rocznie, w przeliczeniu na jednego dorosłego Polaka. Kawa swą wysoką pozycję zawdzięcza przede wszystkim kofeinie, a raczej jej pobudzającym właściwościom. Wielu z Was nie wyobraża sobie śniadania bez filiżanki małej czarnej. Cóż, ten kofeinowy napój może uzależniać – przez wielu uważany jest za najpopularniejszą „używkę” na świecie. Co więcej, patrząc przez pryzmat dostępnych rodzai kawy oraz dodatków do niej, śmiem twierdzić, że dla każdego znajdzie się coś dobrego i dostosowanego do indywidualnych upodobań. Nawiązując do dodatków związanych z kawą, pragnę Wam przybliżyć ideę polegającą na spożyciu kawy z dodatkiem tłuszczy nazywaną popularnie kawą kuloodporną (z ang. bulletproof coffee). Nowy bieg dla tego połączenia nadał w 2011 roku Dave Asprey, który podpatrzył łączenie herbaty z tłuszczami przez Tybetańczyków. Jak się potem okazało, zamiana herbaty na kawę była strzałem w dziesiątkę.

Kawa z tłuszczami – po co?


Kawa jest napojem, który sporządza się z palonych, po czym zmielonych ziaren kawowca. Szacuje się, że filiżanka kawy zawiera (w zależności od rodzaju oraz sposobu przygotowania) od 60 do nawet ponad 100mg kofeiny. Ta z kolei posiada wielokierunkowe działanie – począwszy od tego pobudzającego nasz OUN, przez działanie na receptory dopaminy, zaś na zmniejszeniu ryzyka zachorowania na niektóre „choroby cywilizacyjne” kończąc. Okazuje się zatem, że kawa lepiej sprawdza się jako baza napoju niż herbata, gdyż zawiera relatywnie więcej kofeiny. Jaką rolę pełnią w tym połączeniu tłuszcze? Dodanie do kawy masła oraz oleju MCT „wzmacnia” jego działanie, gdyż powyższe składniki stają się w tym momencie swoistym nośnikiem energii. Dave Asprey nie bez powodu zaleca wykorzystanie składników, które są jak najmniej przetworzone. W tym celu zaleca korzystanie z masła niesolonego o wysokiej jakości oraz tłuszczy MCT, które możemy znaleźć w oleju kokosowym. Reasumując:


  1. kofeina w kawie odgrywa tu rolę bazy dla przygotowania napoju, a ponadto posiada wielokierunkowe działanie pobudzające.

  2. masło (niesolone, wysokiej jakości) jest nośnikiem energii z zawartych w niej tłuszczy oraz zawiera beta-karoten oraz witaminę A. Autor poleca markę „Kerrygold” – produkt dostępny w naszym kraju za cenę około 7-9zł/kostka.

  3. MCT (np. w postaci oleju kokosowego) stanowią znakomity nośnik energii, wykazują działanie antybakteryjne oraz termogeniczne,


Przygotowanie bulletproof coffee


W tym artykule pokażę Wam dwa sposoby na przygotowanie kawy kuloodpornej. Pierwszy z nich będzie maksymalnie zbliżony do tego oryginalnego, przedstawionego przez Dave`a Asprey`a, zaś drugi będzie moją małą modyfikacją, gdyż do oryginalnego przepisu dodam cynamon oraz białko serwatkowe (WPC). Co potrzebujemy do przygotowania tego rodzaju napoju?

20160104_115418

  • kawy – baza napoju, świeżo mielona Arabica,

  • masła (nie margaryny!) – uzyskane z mleka krów, niesolone,

  • olej kokosowy (źródło kwasów MCT)

  • dodatki – WPC, cynamon, słodzik,

  • blender – połączenie składników, uzyskanie jednolitej konsystencji.

Pierwszy z przepisów opiera się na świeżo zmielonej kawie, dodaniu 30g masła oraz 2 łyżeczek oleju kokosowego, szczypty cynamonu oraz 2 tabletek słodzika.20160104_120231

Drugi z przepisów to moja modyfikacja oraz dodanie do napoju 30g odżywki białkowej – WPC o smaku śmietankowo – biszkoptowym marki KFD. Reszta składników pozostaje jak wyżej. Przygotowany w ten sposób napój, przedstawia się następująco:

  20160104_121626


Należy pamiętać, że proporcje składników powinny przede wszystkim odpowiadać Waszym założeniom dietetycznym. Składniki takie jak masło oraz olej kokosowy rzutują na nasz całodobowy bilans spożycia tłuszczy, toteż należy je wliczać do bilansu kalorii oraz makroskładników. Nie inaczej jest z dodaniem WPC do przepisu. Należy pamiętać, że dodatki takie jak np. cynamon mogą okazać się dobrym rozwiązaniem nie tylko w aspekcie smaku, ale i właściwości. Okazuje się bowiem, że cynamon wykazuje działanie przeciwzapalne oraz bakteriobójcze, co może okazać się świetną sprawą w okresie jesienno – zimowym.


Spożycie kawy kuloodpornej


Nie istnieje idealna pora spożycia tego napoju. Z drugiej strony, połączenie kawy z tłuszczami może okazać się dla niektórych ciężkostrawne, dlatego zalecałbym najpierw zaznajomienie naszego układu pokarmowego z tą mieszanką. Obserwując zachowania innych w sieci, zauważam, że dla wielu kawa kuloodporna stała się nieodzownym partnerem przy rozpoczęciu dnia. Napój ten może stanowić dobry dodatek dla osób korzystających z diety tłuszczowej, a przy okazji dodatku białka serwatkowego może być alternatywą (nie substytutem!) posiłku, np. poza domem czy w warunkach ograniczeń czasowych.


Podsumowanie


Napój w połączeniu z tłuszczami nie stanowi żadnej nowości, to prawda. Przedstawione powyżej przepisy, mogą się wydawać dziwne i egzotyczne, jednakowoż tego typu napój to świetna alternatywa, dająca nie tylko solidnego kopa energetycznego, ale i wzbogacająca nasz codzienny jadłospis w potrzebne substancje. W zależności od proporcji składników, walory smakowe napoju mogą być różnie odbierane. Warto jednak poświęcić chwilę kawie kuloodpornej i dać jej szansę. Finalnie, to czy napój na stałe zagości w Waszych domach, będzie zależało tylko i wyłącznie od Was. Patrząc przez pryzmat moich doświadczeń z kawą kuloodporną, wydaje się, że to propozycja godna uwagi.

Kategorie: Artykuły,Kuchnia Fit,Porady

Tagi: , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.15