kfd protein dessert

POLECANE Kobieta w Sportach Walki

kobieta w sportach walki8Kobieta w sportach walki? Zjawisko nietypowe, choć ku zaskoczeniu coraz bardziej popularne. Kobiety w typowo męskich dyscyplinach to wciąż mały procent, jednak skutecznie dają o sobie znać, wspinając się ku szczytowi- po Mistrza!

Wywiad z Różą Gumienną po Gali Fight Exclusive Night, która zwyciężyła na punkty ze Słowaczką, Veroniką Cmarovą. Poznajcie jedną z nielicznych fighterek w Polsce w formule K1, oraz kobiece oblicze tego sportu.

materiały prasowe sporty-walki.org

materiały prasowe sporty-walki.org

Jesteś świeżo po walce w FEN, pamiętasz co czułaś po usłyszeniu werdyktu?

Jest to wielka radość, ponieważ wtedy doceniamy ten moment przygotowań, który z reguły jest dość ciężki. Parę minut po walce, już się myśli o czymś kolejnym, czeka się na kolejne fajne wyzwania.

Jakie doświadczenie wyciągnęłaś dla siebie po tym starciu?

Na pewno czysto- techniczne. Nie wykonałam swojego całego planu taktycznego. Jednak wszystko przede mną, aby w 100% wcielić i zrealizować swój plan. Byłam troszkę rozproszona, przed walką miałam stłuczkę. Jest dużo do poprawienia, jest nad czym pracować. Widzę swoje błędy, i to mnie cieszy. Upatruję w tym zwyżkę formy.

Jak sobie radzisz ze stresem?

Bywa z tym różnie, choć nastawienie do tej walki nie było najgorsze. Czytałam wiele książek nt. psychologii sportu. Mam swoje metody. Natomiast wiem, że muszę bardzo dużo uwagi poświęcać, temu by panować nad stresem na ringu. 

Walki kobiet spotykają się także z krytycznymi opiniami, co mają przeciwko?

Jest grupa osób, która nie przychylnie patrzy na walki kobiet. Wydaję mi się, że są to stereotypy- sporty walki należą do mężczyzn. Ciężko przebić się przez taką tarczę ochronną. Dużo kobiet fighterek chce poprawić ten wizerunek. Chce pokazać to, że te kobiety nie są chłopczycami. Są to wartościowe kobiety, które mają swoją pasję i wyrażają w ten sposób swój charakter, silny charakter.

Nie ukrywajmy, ale kobiety w sportach walki mają trudniej…

Wydaję mi się, że tak, mają trudniej. Dodatkowo muszą się borykać z przeciwnościami losu i mierzyć się z tym, jak są postrzegane przez ludzi. (…) Jednak pamiętać trzeba, że kobiety są wrażliwsze, reagują czasem płaczem- a na sali nie wypada płakać- mimo to nadal są to reakcje typowo kobiece.

Jak reaguje środowisko męskie na kobiety walczące?

Na samym początku, stawiają mi tę poprzeczkę wyżej, z drugiej strony jestem już od dłuższego czasu w klubie z kolegami, więc po czasie stanowimy jedną drużynę. Trenuję w podobny sposób, co moi koledzy, z podobnymi obciążeniami. Razem jeździmy na zawody, dopingują mnie i motywują. Jak trzeba to użyczą nawet ramienia, by się wypłakać- jest się do kogo przytulić. To są świetni koledzy!

materiał prasowy gazetawrocławska.pl

materiał prasowy gazetawrocławska.pl

Różo, a w jakich barwach maluje się przyszłość kobiet w kickboxingu?

Na razie sukcesem jest to, że już tradycją jest włączenie walki kobiet do wszelkich Gal. Walki kobiece wzbudzają wiele emocji, i są po części pewną atrakcją. Mniejsze gale również wprowadzają walki kobiece. Organizatorzy mają to w głowie, że K1 i MMA się prężnie rozwija nawet dla kobiet. Mnie zależy na rozwoju stójkowej dyscypliny jakim jest K1.

Jak zachęciłabyś kobiety do spróbowania kickboxingu?

Nie chce typowo kogoś zachęcać do trenowania sportów walki. Chciałabym jednak zachęcić do próbowania wszelkich sportów(…) i jeśli załapie się bakcyla na sztuki walki, to bardzo dobrze. Kobiety same to poczują, czy jest to ich powołanie. Jeśli nie, to może niech to się przerodzi chociaż w samoobronę, warto żeby każda kobieta cokolwiek potrafiła. Nabrała pewnych nawyków, które pozwolą jej się czuć bezpiecznie na ulicy. Nakłaniać kogoś do jakiegoś sportu nie ma sensu. Ja wcześniej sama trenowałam karate oraz lekkoatletykę, jednak życie samo zweryfikowało.(…) Brakowało mi tej adrenaliny, wejścia na pole walki. Oprawa całej walki ma coś takiego w sobie, że musiałam do tego wrócić. Każdy musi spróbować wielu rzeczy, aby wybrać swoją ścieżkę.

Jestem ciekawa, jak wygląda taki zwyczajny dzień Róży Gumiennej?

Bardzo różnie. To przede wszystkim studia doktoranckie- to jest pewien punkt w moim dniu. Natomiast wszystko co dzieje się dalej, jest układane pod  plan treningowy, dietę…

A masz w ogóle czas, żeby zrobić ”coś” takiego dla siebie, np. wypad do kosmetyczki?

No muszę powiedzieć, że przed jakimś wydarzeniem tak. Na co dzień jednak, nie mam na to czasu. W wolnej chwili wolę usiąść i odpocząć. W miarę potrzeby staram się dbać o swój wygląd, jak każda kobieta. W sezonie nie mam za dużo czasu. Czekam na okres lipiec- sierpień, gdzie będę mogła sobie coś zaplanować.

materiały prasowe prw.pl

materiały prasowe prw.pl

Zobaczcie cały wywiad z Różą Gumienną tutaj.

Kategorie: Artykuły,Wydarzenia i Wywiady

Tagi: , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.16