kfd protein dessert

Pielęgnacja skóry twarzy dostosowana do jej rodzaju

cera

Pielęgnowanie skóry twarzy to pierwszy krok do tego, by dobrze czuć się, patrząc na swoje odbicie w lustrze. Warunkiem jest prawidłowa troska, czyli dopasowana do rodzaju twarzy, a dokładnie cery. Musi uwzględniać zatem wszystkie jej potrzeby, by zadbać o nią kompleksowo. W artykule podpowiadamy zatem jak dopasować podstawowe zabiegi pielęgnacyjne do czterech podstawowych typów cer.

Pielęgnacja skóry twarzy – niezbędna i obowiązkowa

 

Pielęgnację można rozdzielić na dwie kategorie – domową i kosmetyczną. Ta druga odbywa się w salonach SPA i wykorzystuje różnorodne narzędzia i profesjonalne kosmetyki. Ta domowa stanowi obowiązek codziennego dbania o skórę i jest podstawą utrzymania jej w zdrowej kondycji. Troska, jaką zapewniamy skórze w domu, stanowi punkt wyjścia do tego, by skutecznie wpłynąć na nią chociażby w salonie SPA. Nie jest powiedziane, że o cerę należy dbać tylko w domu, równie ważne jest regularne odwiedzanie salonów kosmetycznych. Jeżeli zastosujesz się do kilku wytycznych odnośnie samodzielnej pielęgnacji, sprawisz, że skóra na Twojej twarzy kompleksowo się zregeneruje.

Pielęgnacja a rodzaj skóry twarzy

 

W celu zapewnienia skuteczności zabiegów pielęgnacyjnych koniecznym warunkiem jest uwzględnienie specyfiki cery. Wyróżnia się cztery podstawowe jej rodzaje – skóra normalna, sucha, tłusta i mieszana. Każdy z tych rodzajów cechuje się dodatkowym podziałem. Otóż np. cera tłusta bardzo często jest trądzikowa, a sucha może być wrażliwą. Jednak wystarczy, by codzienna pielęgnacja uwzględniała te cztery typy skóry i dopasowane do nich produkty. Przykładowe kosmetyki do rodzaju twarzy znajdziesz na stronie marki Vichy.

Pozostaje jeszcze pytanie – co wchodzi w skład tej codziennej troski? Oto podstawowe czynności pielęgnacyjne, o których nie możesz zapomnieć bez względu na posiadany typ skóry twarzy:

  • demakijaż – najlepiej wykonywać go dwa razy dziennie (wieczorem, by wyeliminować zanieczyszczenia i makijaż oraz rano w celu odświeżenia skóry po nocy i przygotowania jej do makijażu);
  • oczyszczanie – często ujednolicane z demakijażem, jednak nieco inne; demakijaż pozbywa się kurzu i pozostałości po kosmetykach z powierzchni skóry, a oczyszczanie ma na celu wniknąć głębiej;
  • tonizowanie – przywracanie skórze jej naturalnego pH;
  • nawilżanie, które odbywa się za pomocą kremów.

Specyfika wg. typu cery

 

  • Cera normalna. Ten typ skóry jest najmniej problemowy, jeżeli chodzi o każdą czynność pielęgnacyjną. Twarz taka pozbawiona jest wszelkich niedoskonałości, a z drugiej strony cechuje się odpornością na ich pojawianie się. Należy tylko pamiętać, by wybierać kosmetyki dedykowane do skóry normalnej. Ważne jest, by nie traktować tego typu cery jako tej, której nie należy w ogóle pielęgnować – bo przecież i tak dobrze wygląda. Nawet idealny rodzaj skóry może stać się pod jakimś względem problematyczny, gdy nie zastosujemy prawidłowej pielęgnacji.
  • Cera sucha. W celu bezpiecznej pielęgnacji musisz uwzględnić typ suchości skóry, czyli czy jest po prostu sucha, czy może bardzo sucha. Temu rodzajowi skóry twarzy często towarzyszy także wrażliwość lub nadwrażliwość. Pamiętaj, by stosowane kosmetyki nie zawierały w swoim składzie alkoholu, który dodatkowo wysusza skórę i potęguje jej szorstkość, podrażnienie i zaczerwienienie. Do demakijażu zastosuj płyn micelarny, który nie wymaga użycia wody; ta działa podobnie jak alkohol – wysusza. Jeżeli chodzi o oczyszczanie dobrze sprawdzą się delikatne peelingi drobnoziarniste, które nie podrażniają cery. Nie zapominaj także o nawilżaniu – dobry krem nawilżający to podstawa. Powinien być dedykowany cerze suchej oraz posiadać lekką konsystencję, by nie obciążył skóry, ale ją nawodnił. Pamiętaj, że ten typ cery może być spowodowany brakiem prawidłowego funkcjonowania bariery ochronnej, dlatego też gdy woda paruje, skóra jest sucha. Wybieraj zatem te kremy, które nie tylko nawodnią, ale dodatkowo zregenerują warstwę lipidową naskórka.
  • Cera tłusta lub cera tłusta i mieszana. Bardzo często, te dwa typy skóry łączone są w jedną całość, z czym trzeba być niezwykle czujnym.
  • Cera tłusta potrzebuje – obok demakijażu kosmetykiem bez alkoholu – dogłębnego oczyszczania. Najlepiej sprawdzą się tutaj albo peelingi gruboziarniste, albo enzymatyczne – zwłaszcza jeżeli cerze towarzyszy trądzik, a tak najczęściej się dzieje. Krem z kolei powinien być nawilżający o lekkiej, półtłustej konsystencji.
  • Cera mieszana, mimo że łączy w sobie cechy skóry tłustej, to również i suchej. Strefa T (czoło, nos, broda) może być potraktowana produktami do cery tłustej, jednak część policzków przybiera cechy skóry suchej i gdy zastosujesz produkty przeznaczone stricte do cery tłustej, możesz jej zaszkodzić. Pamiętaj o tym rozdzieleniu i uwzględniaj go podczas oczyszczania peelingiem oraz aplikowania kremów nawilżających.

Kategorie: Artykuły,Porady

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.15