kfd protein dessert

Proces palenia kawy

proces palenia kawy

Należy przyznać, iż aromat świeżo zaparzonej kawy jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zapachów na świecie! Bez względu na to czy dominują w nim słodkie nuty, kwiatowe, czekoladowe czy korzenne, bezbłędnie można rozpoznać charakterystyczny, pobudzający zapach parzonej kawy, nawet jeśli jest to tylko jedna malutka filiżanka espresso.

Ten rozpoznawalny, intensywny aromat i smak kawa uzyskuje dopiero podczas procesu jej palenia. Aż trudno uwierzyć, że matowa, niesmaczna i bezzapachowa zielona kawa, która dociera do palarni w dużych jutowych workach tak bardzo zmienia się po odpowiednim „potraktowaniu” jej wysoką temperaturą. Zmieniają się nie tylko właściwości smakowe i barwa surowego ziarna. Zielona kawa traci na swej sprężystości i twardości, zmniejsza swój ciężar przy równoczesnym wzroście objętości.

W samym procesie prażenia kawy można wyodrębnić trzy podstawowe etapy. Na początku palenia zielona kawa intensywnie traci wodę. Pozostaje tylko 3% jej początkowej zawartości. Drugi etap to tak zwane właściwe prażenie, kiedy to zachodzą intensywne reakcje prowadzące do powstawania licznych aromatycznych związków. W ostatniej fazie ziarna są szybko chłodzone powietrzem lub wodą. Jest to konieczne do przerwania zachodzących burzliwych reakcji chemicznych. Ciekawostką jest, iż w trakcie procesu palenia kawy można usłyszeć dwa charakterystyczne pęknięcia ziaren kawy, wstępne oraz końcowe, tzw. „crack” oznaczający koniec prażenia.

W prażonej kawie powstaje ponad 700 związków aromatycznych, które odpowiadają za ostateczny smak i aromat napoju. Mieszaninę związków aromatycznych nazywamy olejkami kawowymi. Równocześnie w wyniku palenia kawy dochodzi do utraty wielu związków, między innymi częściowo rozkładany jest kawas chlorogenowy, który według niektórych badań wspomaga odchudzanie, białka czy polisacharydy.

Im większa moc palenia, tym bardziej zmniejsza się ilość zawartej w niej kofeiny, dochodzi do karmelizacji cukrów. To dość skomplikowane i wyjątkowo szybko zachodzące procesy, dlatego też tak ważny jest precyzyjny dobór czasu i temperatury palenia w zależności od mieszanki gatunkowej kawy. Zbyt krótkie prażenie powoduję, że aromat jest mało wykształcony, zbyt długie może z kolei przyczynić się do przepalenia ziarna i powstania dużej goryczki.

Można spotkać się z różnymi podziałami intensywności palenia kawy. Najbardziej rozpowszechniony jest prosty podział na kawę jasno, średnio i ciemno paloną. Jasne palenie odbywa się w temperaturze 200 st. C. Kawa przyjmuje barwę cynamonową, ziarna są matowe bez połysku. Smak kawy określany jest jako korzenny i właściwie niewyczuwalna jest charakterystyczna goryczka. Kawa zachowuje swoją naturalną kwasowość.

O średnim paleniu kawy mówimy, gdy ziarna wypalane są w temperaturze 210 st. C. Ziarna kawy są brązowe o zrównoważonym smaku. Wyczuwalna jest zarówno lekka goryczka jak i orzeźwiająca kwasowatość. Palenie ciemne daje kawę bardzo intensywną w smaku, o charakterystycznej goryczce i karmelu, bez kwasowości. Ziarna są połyskujące, tłuste od wydzielonych w czasie palenia olejków. Ciemno prażona kawa jest wypalana w temperaturze powyżej 225 st. C. Istnieje również palenie bardzo ciemne zwane włoskim, które zachodzi w temperaturze bliskiej 250 st. C.

Nie można obiektywnie ocenić, który stopień palenia kawy jest najlepszy. Każdy ma swoje zalety, a to czy wybieramy kawę jasno czy ciemno paloną powinno zależeć od metody parzenia. Ogólna zasada mówi, że im krótszy czas parzenia kawy, tym ciemniejsze ziarna powinniśmy wybierać. Tak więc, parząc włoskie espresso w ekspresie ciśnieniowym warto sięgnąć po ziarna mocno palone, natomiast do kawiarki idealne będą te średnio palone. Oczywiście, najważniejszy jest nasz osobisty gust i nasze upodobania, bo to my oceniamy czy kawa nam smakuje. To my mamy rozkoszować się jej smakiem!

Artykuł powstał we współpracy z witryną https://www.przepisynakawe.pl/

Kategorie: Artykuły,Kuchnia Fit

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.14