kfd protein dessert

SIBO – wszystko co chcielibyście wiedzieć, a bocie się zapytać

mikroskopNiestety w aktualnym trybie życia większości z nas nie trudno o różnego rodzaju dolegliwości trawienne. Problem w tym, że chorób tych pojawia się coraz więcej. I jest ich na tyle sporo, że często sami nie zdajemy sobie z nich sprawy, bagatelizując nieraz podstawowe i znaczące objawy. Do jednej z takich przypadłości można zaliczyć SIBO (pełna nazwa to Small Intestinal Bacterial Overgovith). A czym jest tak choroba?

SIBO – co to jest?

Kolokwialnie można by powiedzieć, że są to właściwe składniki, ale w niewłaściwym miejscu. Krótko mówiąc, bakterie, które pojawiają się w jelicie cienkim, choć powinny pojawiać się w jelicie grubym. Co ciekawe, bakterie te nie są bezpośrednio wytwarzane przez pokarm, który spożywamy. Same w sobie są jednak niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak, jeśli rozrastają się w niewłaściwym organie, to wówczas mogą pojawić się problemu. Pod względem medycznym może być wiele przyczyn powstawania SIBO. Najprościej można by rzecz, że jest to przede wszystkim nieodpowiednia ,,współpraca” pomiędzy jelitem cienkim, a jelitem grubym. Mogą to być również zaburzenia któregoś z tych organów. Ponadto jeśli nasz żołądek nie produkuje odpowiedniej ilości kwasu solnego, to taka sytuacja też jest sprzyjająca dla rozwoju SIBO. SIBO mogą powodować różnego rodzaju infekcje dróg trawiennych, lub tak zwany zespół nieszczelnego jelita, kiedy to niestrawione resztki błędnie przedostają się do naszego organizmu.

Objawy SIBO

Niestety, jest ich wiele, a przez wielu objawy SIBO jest uznawanych jako temat ,,rzeka”. Próbując jednak bliżej przyjrzeć się im możemy wymienić takie jak: bóle brzucha, wymioty, wzdęcia, zaparcia, wymioty, biegunki, czy zgaga. SIBO może mieć jednak dużo gorsze objawy, na przykład anemie, stany lękowe, depresyjne, czy nerwicowe. Ponadto SIBO często dotyczy nagły i gwałtowny spadek wagi.

Jak leczyć SIBO?

Kiedy więc powyższe objawy utrzymują się dłużej, niż kilka dni, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Ten prawdopodobnie zaleci Ci indywidualny proces leczenia. Jednak oprócz leków typowo farmakologicznych, istnieją także te w oparciu o naturalne składniki takie jak: antybiotyki roślinne, czosnek, olej kokosowy, czy ekstrakt kwasu laurynowego. Ponadto jako leczenie alternatywne warto zaaplikować sobie tak zwane ,,koktajle odżywcze” składające się głównie z: aminokwasów (po odpowiedniej selekcji), kwasów tłuszczowych, cukrów prostych, oraz innych, niezbędnych witamin i minerałów. Co ważne, sposoby te w żaden sposób nie kolidują (a wręcz wspomagają) leczenie farmakologiczne. Zatem zawsze warto je stosować.

SIBO, a inne choroby

SIBO, to gruncie rzeczy bardzo podstępna dolegliwość, gdyż tak naprawdę atakują nas bakterie niezbędne dla naszego organizmu, a okazują się szkodliwe tylko dlatego, że rozwijają się nie tam, gdzie trzeba. Niestety SIBO bardzo często występuje w parze z równie często odnotowywanym zespołem jelita drażliwego. Zatem jeżeli cierpisz na te przypadłość, zrób kompleksowe badania, by wykluczyć ewentualną obecność SIBO.

Kategorie: Artykuły,Porady

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.14