kfd protein dessert

Super żywność – Quinoa (komosa ryżowa)

Quinoa – SUPER ŻYWNOŚĆ
(Chenopodium quinoa)

 

Dodany obrazek
Podstawową rzeczą do powiedzenia na temat quinoa jest to, że jest to materiał siewny. Roślina rośnie do około 2 metrów wysokości i nasiona rodzą się na kwiatach. Liście mogą być spożywane jak szpinak. Quinoa oraz szpinak pochodzą z tej samej grupy roślin. Najczęściej spotykanym typem jest kremowe quinoa, ale można też kupić czerwone quinoa. Najczęściej produkowana jest w Ameryce Południowej- Peru, Boliwii, Ekwadorze.
Po obróbce cieplnej, quinoa jest lekka, puszysta, lekko chrupiąca, w smaku delikatnie przyprawiona. W porównaniu z innymi zbożami quinoa wypada najlepiej- nie tylko pod względem składu ale również działania leczniczego.

Quinoa jest od dawna ulubionym pożywieniem dla wegan, ponieważ ma wszystkie dziewięć niezbędnych aminokwasów. Lizyna w szczególności jest wykorzystywana do „naprawy i regeneracji organizmu”. Quinoa bogata jest także w magnez, mangan, żelazo, miedź, fosfor, zdrowe tłuszcze, witaminy z grupy B. Charakteryzuje się brakiem w składzie glutenu- także może być spokojnie stosowana przez osoby które cierpią na nietolerancję glutenu. Upraszczając- jest to jedyna roślina która jest tak bogata w składniki odżywcze wyżej wspomniane.

Quinoa jest również bogata w węglowodany wolno przyswajalne-dzięki temu idealnie tłumi uczucie głodu. Jest przez to idealna dla diabetyków, którzy muszą ponad wszystko zwracać uwagę na to co ląduje u nich na talerzu.
Quinoa używana była przez starożytnych Inków. Wręcz była czczona i ubóstwiana. Starodawne plemiona wierzyły iż jest to święte pożywienie dobre na wszystkie bolączki. Inkowie podawali Quino’ę w szczególności kobietom będącym w ciąży.

Dodany obrazek
Kolejnym ważnym elementem jest błonnik. W tej roślinie jest go bardzo dużo, i warto tutaj nadmienić że tego typu błonnik jest na prawdę świetnej jakości.

Badanie przeprowadzone przez Departament of Applied Nutrition and Food Chemistry w Szwecji wykazały skuteczność quinoa w przypadku niemowląt, u których wystąpiło niedożywienie.
3-letnie badania na 229 kobietach po menopauzie z chorobami układu krążenia, opublikowane w lipcu 2005 r. przez American Heart Journal, pokazują, że jedzenie co najmniej 6 porcji pełnego ziarna przyczyniło się do spowolnienia progresji miażdżycy, gromadzenia się płytki nazębnej, a także zwężania naczyń krwionośnych.
Quinoa jest bardzo dobrym źródłem białka-ale nie byle jakiego-jakość tego białka jest na prawdę wysoka. Od dawna stosowana jest przez NASA-stanowi podstawę diety wszystkich amerykańskich kosmonautów.

Dodany obrazek

Wartości odżywcze-100g:

Kalorie: 120 kcal
Białko: 4.40 g
Węglowodany: 21.30 g
Tłuszcze: 1.92 g
Błonnik: 2.8 g
Cukry: 3 g
Sód: 7 mg
Cynk: 1.09 g
Potas: 172 mg
Żelazo: 1.49 mg
Magnez: 64 mg
Miedź: 0.192 mg
Wapń: 17 mg

Quinoa może być skuteczna w zapobieganiu i leczeniu:

1. Cukrzycy
2. Raka piersi
3. Insulino-oporności
4. Otyłość
5. Choroby serca
6. Migreny
7. Astma u dzieci
8. Kamica nerkowa

Quinoa- inne ważne działanie:

1. Działa jak prebiotyk- wspomaga bakterie jelitowe
2. Charakteryzuje się bardzo łatwą przyswajalnością
3. Wolna od glutenu
4. Źródło antyoksydantów
5. Pomaga w utlenianiu glukozy, produkuje barwnik melaninę i działa jak katalizator w tworzeniu hemoglobiny- to wszystko dzięki miedzi obecnej w składzie.
6. Nierozpuszczalny błonnik zapobiega pojawianiu się kamieni żółciowych w szczególności u kobiet.
7. Idealnie działa na okrężnicę- usprawnia w naturalny sposób jej pracę.
8. Bardzo pomocna i coraz częściej stosowana u pacjentów borykających się z nowotworami różnorakiej postaci.

Dodany obrazek
Bardzo proste do przygotowania- ich ugotowanie zajmuje nie więcej jak 15 minut. Przed gotowaniem należy je umieścić w bieżącej wodzie-15minut a następnie dokładnie opłukać. Takie postępowanie spowoduje że quinoa będzie jeszcze bardziej smaczna.

Quinoa nie zawiera w swoim składzie puryn ani nie powoduje uczulenia. Posiada jednak szczawiany- osoby, które mają problemy z ich zwiększonym stężeniem powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem.

Dodany obrazek

Kategorie: Artykuły

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.16