kfd protein dessert

Czy dieta ma wpływ na samopoczucie?

dieta a samopoczucie

 

Często gdy czujemy się zmęczeni, sięgamy po kolejną kawę lub napój energetyczny. Niestety, takie rozwiązanie nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Jeśli śpimy odpowiednią ilość godzin, a mimo to wciąż towarzyszy nam uczucie znużenia i rozdrażnienia, to przyczyną może być niezdrowa dieta. Odżywianie ma duży wpływ na nasze samopoczucie!

Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6

Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 nie tylko zapewniają zdrowie organizmowi, ale również odpowiadają za nasze dobre samopoczucie. Ich brak powoduje problemy z koncentracją, a nawet stany depresyjne. Z tego względu koniecznie należy znaleźć dla nich miejsce w diecie – ich źródłem są tłuste ryby, takie jak np. łosoś i makrela, oleje roślinne, zwłaszcza lniany oraz pestki dyni i orzechy.

Magnez i żelazo

Podczas stresu magnez uwalnia się z innych części organizmu do krwi, przez co występuje u nas większe zapotrzebowanie na ten pierwiastek. Z tego względu konieczne jest jego uzupełnianie. Znajdziemy go w orzechach, migdałach, kaszy gryczanej, płatkach owsianych, bananach i czekoladzie. Niezwykle ważne jest też żelazo, ponieważ jego niedobór prowadzi do niedotlenienia tkanek, przez co czujemy się zmęczeni, przygnębieni, nie mamy siły i dopada nas apatia. Źródłem żelaza jest wątróbka, czerwone mięso, suszone owoce, płatki owsiane i również gorzka czekolada.

Aminokwasy

Niezbędne są nam również aminokwasy, ponieważ odpowiedzialne są za powstawanie neuroprzekaźników, regulujących funkcjonowanie mózgu. Przez to mają wpływ na nasz nastrój. Aminokwasy z białek pozwalają uzyskać neuropeptydom i neurotransmiterom elementy budulcowe, dzięki czemu komórki i układy w organizmie mogą się komunikować. Ich źródłem jest mleko, jajka, ryby, owoce morza.

Pamiętajmy, że nadmiar słodyczy, fast-foodów i tłustego jedzenia często jest powodem uczucia ciężkości, zmęczenia, co odbija się na naszym samopoczuciu. Starajmy się wyeliminować z naszej diety tego typu jedzenie.

Nie wiesz jak prawidłowo zbilansować dietę? Skorzystaj z porady specjalisty. Do dietetyka możesz umówić się online, korzystając z Lavito.pl.

Kategorie: Artykuły,Diety,Zdrowe odżywianie i eko życie

Tagi: , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.17