kfd protein dessert

Dieta odchudzająca oparta na jadłospisie człowieka prehistorycznego – co można jeść?

dieta paleo

Dieta paleo to sposób odżywiania oparty na przypuszczalnym jadłospisie człowieka prehistorycznego. Kuracja odchudzająca bazuje głównie na eliminacji jedzenia, jakiego przodkowie nie stosowali. Produkty dozwolone w diecie paleo to przede wszystkim: mięso, ryby, jaja, owoce i warzywa (bez roślin strączkowych).

Na czym polega dieta paleo?

Odchudzająca dieta paleo, nazywana jest dietą człowieka prehistorycznego, ponieważ opiera się na jadłospisie przodków, którzy zamieszkiwali ziemię w okresie paleolitu. Ideą diety nie jest idealne naśladowanie sposobu odżywiania się ludzi prehistorycznych, a bardziej eliminacja produktów, których nie jadali. Dieta paleo opiera się na dostarczaniu organizmowi mięsa, ryb, owoców oraz warzyw. Z racji tego, że jadłospis człowieka prehistorycznego nie zawierał cukru, produktów przetworzonych, zbóż czy roślin strączkowych, dieta ma właściwości odchudzające i pomaga zrzucić zbędne kilogramy.

Dieta na odchudzanie – na jakich produktach powinien opierać się jadłospis?

Paleo to dieta białkowa, ponieważ ilość białka jest w niej znacznie większa niż w typowych dietach odchudzających. Codzienne posiłki, inspirowane jadłospisem człowieka prehistorycznego, powinny być bogate w błonnik oraz węglowodany pochodzące tylko i wyłącznie z owoców i warzyw. Dieta paleo opiera się również na produktach mięsnych, najlepiej pochodzących z wypasu pastwiskowego z umiarkowaną ilością tłuszczu, zwłaszcza kwasów omega-3 i omega-6. Jadłospis człowieka z okresu paleolitu to także bogactwo produktów z dużą zawartością potasu, witamin i minerałów oraz jedzenia o niskim ładunku zasadowym.

Dieta paleo – czego nie jeść?

Przed zastosowaniem zasad diety paleo warto zapamiętać, jakie produkty w jadłospisie są całkowicie zakazane. Jedzenie człowieka prehistorycznego nie zawierało cukru oraz zbóż, dlatego te dwa produkty powinny zostać wyeliminowane. Należą do nich głównie: słodycze, mąka, chleb i makaron. Kasza gryczana oraz biały ryż jest dozwolony, jednak w małych ilościach i maksymalnie raz dziennie.

Dieta paleo – produkty dozwolone

Człowiek paleolityczny jadł to, co upolował. W pierwszej kolejności były to podroby oraz tłuszcz, dlatego zalecane mięso w diecie paleo to: kaczka, jeleń, sarna, dzik, bażant, indyk, królik czy baranina. W jadłospisie odchudzającej diety nie może także zabraknąć bogatych w cenne składniki ryb czy owoców morza o dużej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3. Ryby, takie jak: dorsze, halibuty, śledzie, makrele, łososie, sardynki, pstrągi czy tuńczyki, zaleca się jeść na surowo bądź po ugotowaniu, upieczeniu lub uduszeniu. Produkty zalecane w diecie paleo to także: raki, ośmiornice, ślimaki, homary, małże oraz krewetki. Źródłem pełnowartościowego białka są jaja, dlatego ich również nie może zabraknąć w codziennej diecie, podobnie jak tłuszczu, np.: oleju palmowego, kokosowego, masła ghee, oliwy z oliwek, włoskich orzechów, słonecznika, awokado, jadalnych kasztanów czy smalcu. Dieta paleo jest także bogata w warzywa. Produkty dozwolone w jadłospisie to np.: bakłażan, buraki, brokuły, jarmuż, rzepa, por, szparagi, marchew, cebula, bób, szpinak, kalafior czy koper włoski. Jadłospis człowieka prehistorycznego opierał się również na jedzeniu dużych ilości owoców, takich jak: ananasy, borówki, maliny, gruszki, cytryny, banany, śliwki, jabłka oraz pigwy.

Kategorie: Diety

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.17