kfd protein dessert

Podstawowe błędy podczas redukcji

błędy podczas redukcji

Wraz ze zmianą pory roku, wkrótce zmienią się również założenia dotyczące naszych sylwetek, z naciskiem na redukcję wagi, czyli pozbycie się zbędnych kilogramów pochodzących przede wszystkim z tkanki tłuszczowej. To jedno z kluczowych założeń, które corocznie nadchodzi jak swoista fala. W tym artykule pokażę Wam, jak ustrzec się przed elementarnymi błędami w procesie redukcji wagi. Okazuje się bowiem, że z pozoru błaha czynność, jaką początkowo wydaje się redukcja, nastręcza Wam sporo problemów i wątpliwości. Zapraszam, więc serdecznie do lektury

Podstawowym błędem osób rozpoczynających redukcję wagi jest niecierpliwość, w szerokim tego słowa znaczeniu. Prawidłowo przeprowadzony proces redukcji wagi powinien być rozłożony w czasie, co oznacza, że nie ma możliwości, aby w ciągu jednego czy dwóch miesięcy dokonać transformacji naszego ciała o 360 stopni. Jak z „technicznego” punktu widzenia przedstawia się wspomniana wyżej niecierpliwość? Przede wszystkim chodzi tu o kaloryczność oraz rozkład makroskładników w diecie. Z uwagi na chęć szybkiego osiągnięcia celu, w wielu przypadkach wartości kcal oraz makro są zwyczajnie zaniżone, co finalnie przedkłada się na efekt odwrotny do zamierzonego. Organizm zamiast utraty wagi broni się i odkłada pokłady zbędnych kilogramów „na później”. Należy pamiętać, że nadrzędnym celem naszego organizmu jest zachowanie homeostazy i utrzymanie go przy życiu – a nie zrobienie życiowej formy.

Wspomniana wyżej niecierpliwość przejawia się również w formie przeładowania treningu oraz stosowania nieadekwatnych założeń treningowych. Przedkładając to na podwórko treningu siłowego, redukcja wagi nie musi wcale oznaczać treningu siłowego opartego na wielu ćwiczeniach oraz jeszcze większej liczbie powtórzeń. Dodajmy, że w trakcie redukcji, z uwagi na mniejszą ilość pożywienia, nasz układ hormonalny zachowuje się w nieco inny sposób. Należałoby zatem skupić się na treningu siłowym skoncentrowanym na ćwiczeniach globalnych, tj. opartych na ruchu wielostawowym. Oznacza to włączenie takich ćwiczeń jak np. martwy ciąg, przysiad, wyciskanie żołnierskie, podciąganie na drążku czy wyciskanie leżąc do naszej rutyny treningowej. To pozwoli na maksymalizację efektów naszej redukcji, poprzez większe zaangażowanie całego organizmu oraz relatywnie większy wyrzut hormonu wzrostu oraz testosteronu.

weight-training-bumbells

Uwaga dla kobiet – nie bójcie się ciężkiego treningu siłowego – Wasz układ hormonalny jest tak skonstruowany, że z dnia na dzień Wasze ciała nie dokonają transformacji do wyglądu zawodniczki kulturystyki. Ten temat omówimy szczegółowo w kolejnych artykułach.

Nawiązując do treningu siłowego, warto również wspomnieć o treningu aerobowym, popularnie nazywanym cardio. Bardzo często spotykam się z tym, że osoby rozpoczynające redukcję, włączają do swej rutyny, zbyt wiele treningów cardio o przesadzonej ilości czasu. Należy pamiętać, że cardio ma wiele zalet, jak np. wzmocnienie układu krwionośnego czy poprawę wydolności tlenowej, aczkolwiek zbyt duża jego ilość może prowadzić do stagnacji oraz przetrenowania. Należy zatem miarkować wysiłek cardio i początkowo wdrożyć go w rozsądnej ilości, jak np. dwie sesje po dwadzieścia minut w ciągu tygodnia. Wraz z upływem czasu ilość treningów, jak i czas trwania sukcesywnie zwiększamy.

Jak widać na podstawie lektury tego artykułu, okazuje się, że cierpliwość jest cnotą. To właśnie cierpliwość w każdym aspekcie sportowego życia powinny nabyć osoby chcące w sposób efektywny, a przede wszystkim zdrowy zgubić zbędne kilogramy. Pamiętajmy, że redukcja wagi to nie temat na miesiąc czy dwa. W zależności od kompozycji naszego ciała, zacznijmy ją w taki sposób, aby bez stosowania zbędnego reżimu głodówki czy przesadzonych sesji cardio dotrwać do końca.

Kategorie: Artykuły,Diety,Kulturystyka i fitness

Tagi: , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.17