kfd protein dessert

Bigoreksja w kilku słowach

bigoreksjaNiewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że z pozoru zdrowe nawyki mogą przerodzić się w chorobę. Czy kiedykolwiek słyszeliście o bigoreksji? Jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia oraz trenujesz siłowo, możesz być zagrożony. Zapraszam do lektury.

Atletyczna budowa ciała, idealnie ukształtowane mięśnie połączone z niską zawartością tkanki tłuszczowej w organizmie. O czymś takim marzy większość facetów. Co więcej, dzisiejsze media naszpikowane są tego typu sylwetkami, zarówno w reklamach, jak i programach tematycznych. Ciężko zatem nie wpaść w wir szaleńczej pogoni za muskulaturą.

W tym momencie pojawia się magiczne słowo – szaleństwo. Pamiętajmy, że zdrowy tryb życia połączony z treningiem to nic złego, o ile nie przeszkadza nam w codziennym życiu. Bigoreksja, inaczej nazywana dysmorfią mięśniową, to zaburzenie psychiczne polegające na ciągłym niedostatku w aspekcie wyglądu własnego ciała, przejawiające się odczuciem niskiej masy mięśniowej oraz pojawiającymi się kompleksami na tym punkcie. Należy dodać, że owe zaburzenie w wielu przypadkach jest o tyle niezasadne, o ile występuje u osób startujących w zawodach kulturystycznych, jak i osób bardzo dobrze zbudowanych.

Jak rozpoznać bigoreksję?

  • przesadnie długie treningi oraz nieuzasadniony reżim dietetyczny,

  • częste „przeglądanie się” w lustrze, połączone z napinaniem mięśni,

  • podporządkowywanie wszelkich aspektów życia pod trening,

  • unikanie życia towarzyskiego,

  • stosowanie metod zagrażających zdrowiu,

  • ogólny brak zadowolenia z osiąganych rezultatów.

bodybuilder liftsJeśli większość powyższych stwierdzeń pasuje do Ciebie – bądź pewien, jesteś zagrożony. Jak się leczyć? Leczenie powinno przebiegać zarówno w aspekcie fizycznym czyli neutralizacja zagrożeń oraz patologii wynikających z metod treningowych oraz dietetycznych, a ponadto bardzo często ze stosowania dopingu. Poza tym, w aspekcie mentalnym, winno być przeprowadzone na zasadzie terapii behawioralnej.

Kategorie: Artykuły,Kulturystyka i fitness,Porady

Tagi: , , , , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.16