kfd protein dessert

Cardio

TRENING CARDIO

 

Dodany obrazek

Trening cardio tak na prawdę to baza dla każdego treningu siłowego. Bez niego trening siłowy nie jest w 100% kompletny. Nie jest nowością fakt, iż takie ćwiczenia są nudne i z czasem nie przynoszą nam takiej satysfakcji jaka była na początku naszej drogi do super sylwetki. Oto 10 pomocnych rad, które w bardzo efektywny sposób podkręcą trening cardio i zmniejszą czas jaki będziemy poświęcać na rowerze, orbitreku czy bieżni.

Wybierz to co lubisz

Jeśli nie lubisz biegać albo jeździć na rowerze to po prostu nie rób tego. Nie mam na myśli wykreślenia w ten sposób wszystkich ćwiczeń cardio. Po prostu jeśli lubisz grać w piłkę nożną, pływać, grać w koszykówkę to postaw na te aktywności. Zawsze lepiej wykonuje się coś co lubimy, a coś co robimy z przymusu nie przynosi już takich korzyści.

Odpowiedni sprzęt

Podstawą uprawiania każdego sportu jest odpowiednie przygotowanie do treningu. Mowa tutaj o prawidłowym ekwipunku, np. bez zgodnie dobranego obuwia narażamy nasze stawy na kontuzję. Należy również pamiętać o fakcie jakim jest inwestycja, która sama w sobie jest bardzo motywująca. Jeśli przeznaczymy sporą sumę na sprzęt to podświadomie będziemy motywowani aspektem marnowania pieniędzy.

Dodany obrazek

Zawsze gotowy

Jazda 30-40 minut na rowerze stacjonarnym donikąd często bywa nużąca. Dlatego zawsze należy mieć ze sobą albo ulubiony magazyn albo mp3 z wybranymi kawałkami. Muzyka to idealny motywator, a odpowiednie dźwięki na pewno nie pozwolą nudzie poszaleć.

Urozmaicanie

Zmiany są dobre! Jeśli nudzi cię robienie długiego cardio na 1 maszynie zrób 3 albo 4 mniejsze sesje na różnych maszynach. Tym samym nie pozwolisz organizmowi do adaptacji do danego wysiłku. Jak wiadomo- różnorodność czyni cuda.

Idź na ustępstwa

Wielokrotnie można spotkać się z sytuacją, że osoba trenuje regularnie dźwiganie ciężarów, ale odpuszcza sobie trening cardio, ponieważ jest on nudny. Jeśli należysz do jednej z takich osób to mam dla ciebie rozwiązanie. Podczas przerw między seriami rób 2-3 minutowe sesje cardio- czy to rower, czy skakanka, czy orbitrek. Decyzja należy do ciebie co wybierzesz. Taki system jest bardzo ceniony przez sportowców wielu dyscyplin i bardzo daje popalić.

Dodany obrazek

Prawidłowa forma

Podczas wykonywania wszystkich ćwiczeń należy zwracać uwagę na aspekt techniczny. Złe wykonanie ćwiczeń w najgorszym wypadku może prowadzić do kontuzji, a w mniejszym stopniu może minimalizować efekt danego treningu. Podczas stosowania ergometru należy wykonywać pełny zakres ruchu, gdyż takim sposobem spalamy więcej kalorii- a oto przecież chodzi w treningu cardio.

Zaangażowanie całego ciała

Jeśli na daną sesję cardio możesz poświęcić tylko 20 minut swojego czasu to wybieraj takie ćwiczenia w których całe ciało będzie zaangażowane do pracy- tym samym spalisz więcej kalorii. Na przykład, 20 minutową jazdą na rowerze stacjonarnym spalisz około 200kcal. W identycznym czasie używając orbitreka spalisz o 100 kcal więcej. Podczas jazdy na rowerze mięśnie brzucha czy pleców nie są jakoś bardzo używane. Sytuacja ma się zupełnie odwrotnie kiedy biegamy bądź pływamy.

Dodany obrazek

Celuj w tłuszcz

Jeśli zależy ci na jak najmniejszej ilości tłuszczu to postaw na trening cardio z samego rana na pusty żołądek albo od razu po treningu siłowym. Te 2 alternatywy wykorzystują aspekt braku energii- tym samym organizm będzie musiał sięgnąć do zgromadzonych zapasów tłuszczu aby pozyskać „zasilanie”.

Godzinna przerwa

Jeśli jesteś na etapie zrzucania zbędnych kilogramów to zrób sobie godzinny post po treningu cardio. To pozwoli twojemu ciału spalić więcej kalorii.

Wczuj się w serce

Pewnie już wiele razy było o tym pisane, ale jest to kluczowa zasada której nie wolno pomijać. Odpowiednie tętno jest bardzo ważnym aspektem. Nie stosowanie się do tej zasady niweczy całą ciężką prace treningu cardio. Przypominam, aby dowiedzieć się jakie jest tętno max należy od 220 odjąć swój wiek. Zalecane jest trenowanie w zakresie 70% tętna max. Przykład: 30 letnia osoba ma tętno max-190. 70 % od 190 to mniej więcej 133 uderzeń na minutę. Zakres 130-135 uderzeń na minutę będzie dla tej osoby najlepszym rozwiązaniem.

Dodany obrazek

 

Kategorie: Artykuły,Kulturystyka i fitness

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.16