kfd protein dessert

HIIT- fitnessowy hit

hiit

HIIT czyli inaczej z ang. High Intensity Interval Training- trening przedziałowy o wysokiej intensywności.

Dla fitness entuzjastów trening HIIT- stał się prawdziwym hitem!

Skuteczność tej formy treningu zawdzięcza się jego wysokiej intensywności w krótkim czasie. Trening trwa od kilkunastu minut do maksymalnie 25!

Tkanka tłuszczowa chyba jeszcze nigdy nie znajdowało się bardziej na celowniku niż podczas jakiejś innej formy aktywności. HIIT niewątpliwie ma korzystny wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej, bowiem ten typ treningu spala do trzech razy więcej tkanki tłuszczowej niż trening aerobowy, któremu towarzyszy mniejszy nakład energetyczny i o połowę krótszy trening.

Dzięki wysokiej intensywności treningu, po ukończeniu ćwiczeń w organiźmie utrzymuje się od kilku do kilkunastu godzin podwyższony wskaźnik kwasów tłuszczowych w metaboliźmie, który powoduje spalanie niechcianego tłuszczyku nawet po treningu.

Ma również korzystny wpływ na poprawę wydolności tlenowej o 100%, co zostało potwierdzone wieloma badaniami. Już po 6 takich treningach nasza wydolność tlenowa ulega znacznej poprawie.

Na trening HIIT, składają się naprzemiennie ćwiczenia wysoko i średnio intensywne, które powtarzamy cyklami- między nimi towarzyszy nam krótka przerwa. Osoby początkujące, powinny dobierać ćwiczenia o małej intensywności i z czasem dopiero zwiększać liczbę powtórzeń i intensywność ich wykonywania.

Ta nowa forma cardio przeplatana jest okresami o wysokiej i średniej intensywności, takich jak sprint czy spinning, to połączenie ćwiczeń interwałowych z ćwiczeniami o mniejszej intensywności jak marsz. Ten styl to przede wszystkim odejście od ciągłego stanu ustalonego- powolnego i równomiernego cardio. HIIT to antonim monotonii w treningu!

Z uwagi na katabolizm mięśni, trening HIIT nie jest zalecany do wykonywania na czczo, nie należy go także łączyć z treningiem siłowym czy aerobowym. Pomiędzy tym charakterem treningu powinien być jeden dzień przerwy na regenerację mięśni.

Athletic man working with heavy dumbbells

HIIT został opracowany przez trenerów lekkoatletów, aby lepiej przygotować swoich podopiecznych do biegów. W tym okresie był znany z nazwy ,, Fartlek training” co było połączeniem szwedzkich słów, oznaczających otwarzanie prędkości, co trafnie określa ten typ treningu.

W 1994 roku wykonano pierwsze badania na Uniwersytecie Laval w Kanadzie, mającę na celu zbadać faktyczną skuteczność większego spalania tłuszczu przez trening HIIT. Na podstawie poczynionych badań, rezultaty wskazywały na pełen sukces tego typu treningu. Okazało się, że osoby w młodym wieku po 15 tygodniach trenowania tą metodą, straciły więcej tkanki tłuszczowej niż po 20 tygodniowym treningu wytrzymałościowym.

Kolejne badania nad tym zagadnieniem wskazują, że 8 tygodniowy trening powoduje spadek 2% tłuszczu w organiźmie i jest skuteczniejszy niż ustalony trening np. na bieźni.

Z kolei badania z Australii wykazały, że kobiety trenujące HIIT-a , po 20 minutowym programie składającym się z 8 sekund sprintów i 12 sekund odpoczynku, straciły 6 razy więcej tłuszczu niż grupa kobiet, która realizowała program 40 minut cardio w stałej intensywności.

Nowe badania opublikowane w American Journal of Physiology rzuca trochę inne światło na sposób, w jaki jest spalany tłuszcz podczas treningu HIIT. Naukowcy stwierdzili, że 6 tygodni takiego treningu zwiększa ilość specjalnych białek w mięśniach, które są odpowiedzialne za wykorzystywanie tłuszczu w mitochondriach- gdzie tłuszcz jest spalany i wykorzystywany niczym paliwo- nawet o 50 procent. Oznacza to, że więcej tłuszczu jest zaangażowane w wytwarzaniu potrzebnej nam energii do treningów i spalany niczym naturalne paliwo podczas jego wykonywania, jak i w czasie spoczynku.

HIIT dla kulturystów?

Okazuje się, że jak najbardziej! Wielu trenerów i kulturystów argumentuje, że trening cardio, wolniejszy i dłuższy jest najlepszy sposobem na spalanie tłuszczu i ochrony masy mięśniowej, jednak ukończony trening cardio na wysokiej intensywności w krótkim okresie czasu, nie pomoże ci utrzymać masy mięśniowej, ale pomoże ci w jej zbudowaniu. Kiedy trenujesz w powolnym i stałym tempie przez dłuższy okres czasu to ćwiczysz swoje włókna mięśniowe, które będą mieć większą wytrzymałość.

Ale nawet, jeśli myślisz o tym z perspektywy zdroworozsądkowej, ma to sens! Stwierdzając, że powolne cardio przez dłuższy czas jest najlepszą metodą dla utrzymania masy mięśniowej, to ma się to tak samo do stwierdzenia , że wykonywanie curling hantle 5-kilogramowe przez 30 minut prosto, będzie budować więcej mięśni niż 40 kilogramowe hantle curlingu dla zestawów 10 powtórzeń z 2-minutowym odpoczynku pomiędzy seriami. Trening o wyższej intensywności wyraźnie buduje mięśnie lepiej.

Jeśli myślisz o tym, podnoszenie ciężarów jest w rzeczywistości formą HIIT!

Kategorie: Artykuły,Kulturystyka i fitness

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.14