kfd protein dessert

Interwały

biegnogi2

1. Interwały to powtarzanie kilkukrotnie wyznaczonego odcinka trasy o dużej intensywności, z przerwami przeplatanymi wysiłkiem o znacznie mniejszej intensywności. Idealny interwał powinien trwać od 3 do 5 minut. Po mniej więcej 2 minutach nasz organizm jest w stanie osiągnąć swoją maksymalną wydolność tlenową (VO2 max).  Trening powinien być intensywny i wykonywany w pełnym skupieniu. Sesja treningowa powinna być na tyle optymalna aby ćwicząca osoba po skończonym wysiłku nie byłą zbytnio wyczerpana, jednak powinna czuć pewnego rodzaju zmęczenie. Swoją przygodę z interwałąmi warto zaczynać od małych dystansów i systematycznie długość oraz czas wysiłku wydłużać. Pomoże to nam na uzyskanie jeszcze lepszych wyników, poprawę wydolności oraz uniknięcie przetrenowania.

2. Długość interwału powinna być dostosowana indywidualnie do naszego organizmu, poziomu wytrenowania oraz naszej wydolności, np. jeśli biegniemy 3 razy po 5 minut w tempie interwałowym, a przy każdym szybkim powtórzeniu  potrzebujemy około 2 minut aby wejść na maksymalny pułap tlenowy. Średnio trening interwałowy powinien trwać od 5 do 25 minut.

3. Z uwagi na duże ryzyko katabolizmu interwały znacznie lepiej jest wykonywać w dni wolne od treningu siłowego. Przynosi on korzyści takie jak :

  • podwyższone tempo przemiany materii,
  • znacząca poprawa wydolności,
  • większe dobowe spalanie tkanki tłuszczowej,
  • krótki czas treningowy.

4. Z uwagi na krótki czas wykonywania tego rodzaju wysiłku, interwały cieszą się duża popularnością wśród entuzjastów treningu siłowego. Możemy je wykonywać na bieżni, rowerku stacjonarnym, stepperze a przy odrobinie kreatywności nawet truchtając w miejscu.

 

Kategorie: Kulturystyka i fitness

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.16