kfd protein dessert

Kalistenika – wyzwanie dla każdego!

trening kalistenikaKalistenika to forma ćwiczeń, która była już dobrze znana i wykorzystywana w starożytności. Jej znaczenie pochodzi ze starogreki i jest połączeniem dwóch słów: piękno i siła. To właśnie w starożytnej Grecji była wykorzystywana do hartowania i podnoszenia siły wśród wojowników, wojsk, gladiatorów czy społeczeństwa Spartiatów. Od dawna zapomniana i wyparta przez kulturystykę, postanowiła powrócić do łask jako alternatywa treningu dla każdego!

Obecnie panuję otwartość na nowe formy treningów i mieszanie różnych stylów ze sobą, by wzbogacić jego wartość oraz przełamać rutynę, jednak kalistenika od zawsze była wplatana w różne formy praktyki fizycznej, towarzysząc nam już od najmłodszych lat- mieliśmy z nią styczność na lekcjach wychowania fizycznego. Osoby mające już długi staż na siłowni, coraz częściej powracają do źródła.

Kalistenika to przede wszystkim trening, wykorzystujący wyłącznie swój naturalny ciężar- nasze ciało jest obciążeniem- które pomaga nam je rzeźbić i doprowadzić do wysokiej formy. Na ten rodzaj aktywności fizycznej, składają się różne ćwiczenia rytmiczne, na ogół bez użycia sprzętu lub aparatury. Mają one na celu zwiększenie siły ciała, poprawy fizyczności i elastyczności ruchów, takich jak zgięcia, skakanie, huśtanie, skręcanie lub kopanie, używając tylko własnej masy ciała na stawianie oporu.

Kalistenika posługuję się w swoich ćwiczeniach gimnastyką ciała. To skutkuje, iż nasze ciało jest bardziej giętkie, szybsze i zwinniejsze. Następuje wzrost sprawności mięśni, umiejętności psychomotorycznych, takich jak równowaga oraz polepszenie koordynacji. Ma również korzystny wpływ na nasz układ krwionośny. Kluczem, do doskonałego wprawienia się w tą dyscyplinę, jest odpowiednie tempo wykonywania ćwiczeń oraz  technika, co stawia kalistenikę w świetle najmniej kontuzjogennych form treningu.

kalistenika kobietaKolejnym atutem tej dyscypliny, jest jej nieskomplikowany przebieg. Ćwiczenia kalisteniczne możesz wykonywać wszędzie, wzbogacając je, w bardziej zaawansowanym etapie, o kilka dodatkowych rzeczy, jak np. drążek.
Taką aktywność nazywano także street workoutem, czyli ulicznym treningiem, gdzie każdy pagórek, murek czy nawet plac zabaw stanowił doskonałe narzędzie do treningu kalistenicznego, uznany przez amatorów jako najtańsza forma poprawy sylwetki i kondycji. W dzisiejszych czasach kalistenikę z powodzeniem wykorzystuje się podczas treningów dla wojsk, w Stanach Zjednoczonych w ten sposób trenują Marines.

Książka Wade Paula, Skazany na trening, to kolejna inspiracja w której pojawia się kalistenika. Znajdziecie w niej opisy wykonywanych treningów oraz progres, osiągnięty przez byłego więźnia. Jest to przykład skutecznej pracy fizycznej nad własnym ciałem, jak i psychicznej walki o samego siebie.

Więcej o kalistenice i jej tajnikach dowiesz się tutaj.

Kategorie: Artykuły,Kulturystyka i fitness

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.12