kfd protein dessert

Potreningowa regeneracja

Najlepszy po treningowy szejk

 

Dodany obrazek

Po wybraniu odpowiedniego programu treningowe, wprowadzenia go w życie i wybraniu upragnionego celu, należy skupić uwagę na kolejnym równie ważnym elemencie jakim jest regeneracja po-treningowa. Po zakończeniu treningu masz dokładnie godzinę na uzupełnienie utraconych zapasów. Nazywa się to fachowo oknem anabolicznym. Aby należycie je wykorzystać i nie zmarnować wysiłku jaki wkładamy na siłowni należy dostarczyć do ustroju odpowiednie ilości białka oraz węglowodanów, które rozpoczną naprawę włókien mięśniowych po ciężkim wysiłku.

Czasem można spotkać się z zachowaniem gdzie rezygnuje się po treningu z szejka, ze względów na utratę zbędnych kilogramów. Jeśli celem jest spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej to na pewno nie można ucinać kalorii po treningu, gdyż nie działamy takim sposobem na własną korzyść. Lepiej jest uciąć ilość kalorii w innych posiłkach, niż nie wypić mieszanki węgli+białka bezpośrednio po treningu. Nie należy w żaden sposób obawiać się kalorii jakie przyjmiemy z odżywką po treningową, gdyż metabolizm po treningu jest znacznie przyspieszony i wszystko co trafi do organizmu po wysiłku będzie wykorzystane na budowę i naprawę.

Poniżej zamieszczam przepis na najlepszy szejk po treningowy który zmaksymalizuje naprawę włókien i przyspieszy budowę nowych.

Dodany obrazek

 

1. Odpowiednie źródło białka!

Jak udowodniły badania spożycie odżywki białkowej bezpośrednio po treningu świetnie wpływa na przyrosty. Białko które dostarczamy do organizmu jest bardzo szybko rozkładane do aminokwasów i transportowane do mięśni aby zapoczątkować proces regeneracji. Wiadomo że po treningu nie możemy dać białka które wolno się wchłania, lecz białko szybko wchłanialne, stąd zawsze powinno się wybierać izolat charakteryzujący się bardzo szybką przyswajalnością.

 

2. Ilość białka

Człowiek wykonujący w danej sesji treningowej 20-30 serii, powinien dostarczyć 50 g białka- czyli 2 pełne miarki. Osoby, których masa ciała przewyższa próg 100kg powinny dać więcej odżywki- 75 g.

3. Dawka kreatyny

International Journal of Sports Nutrition and Exercise Metabolism przedstawił badania z których wynika, iż osoby dodające do odzywki po treningowej porcje kreatyny wykazywały większe przyrosty masy w porównaniu do osób które stroniły od suplementacji kreatyną. Zalecana ilość to 5 g. To wystarczająca ilość na odbudowę zapasów wykorzystanych podczas sesji treningowej.

Dodany obrazek

 

4. Pora na węglowodany

Po podliczeniu zapotrzebowania na białko, pora na węglowodany. Tłuszcze bezpośrednio po treningu nie są wskazane, ponieważ spowolnią metabolizm i pobór składników odżywczych przez mięśnie, a takie działanie jak łatwo się domyśleć nie jest owocne. Dla uzyskania najlepszych rezultatów powinno się wybierać węglowodany szybko przyswajalne- o wysokim IG, bezpośrednio po treningu, a godzinę po sesji powinno się spożyć posiłek zawierający węglowodany o niskim IG, a więc wolno-wchłanialne. Takie połączenie rewelacyjnie zadziała i na pewno nie spowoduje odkładania zbędnego tłuszczu. Jedna drobna uwaga- po treningu fruktozie i produktom bogatym w ten związek mówimy NIE. Fruktoza to cukier który nie będzie transportowany bezpośrednio do mięśni jak ma to miejsce na przykład w przypadku dekstrozy. Fruktoza będzie najpierw transportowana do wątroby, gdzie będzie poddawana procesom rozkładu- to wszystko zabiera cenny czas, który jest bardzo ważny po treningu.

5. Ilość węglowodanów

Dla najlepszej odbudowy poziomu glikogenu po treningu, winno się dać 5g węglowodanów na każde 2 serie. Podążając według wcześniejszego schematu- jeśli wykonujemy w danym treningu 20-30 serii to w odżywce powinno się znaleźć od 50-75 g węglowodanów. Należy mieć na uwadze, że jeśli celem treningowym jest zwiększenie masy to można oczywiście zwiększyć ilość przyjmowanych węglowodanów. Pragnę przypomnieć że po treningu organizm jest w stanie anabolicznym, tak więc wzmożona podaż kalorii nie będzie złym ruchem.

PODSUMOWUJĄC:

Najlepszy po treningowy szejk powinien zawierać:

50 g izolatu białkowego

5 g kreatyny

50-75 g (lub więcej) węglowodanów prostych

Zmieszaj razem te wszystkie składniki i skonsumuj bezpośrednio po zakończeniu treningu siłowego. Godzinę po wypiciu szejka, należy spożyć posiłek zawierający węglowodany o niskim IG oraz białko.
Jeśli zamysłem treningu jest zdobycie super sylwetki to zawsze trzeba mieć na uwadze element spożycia szejka po-treningowego. Ta czynność nie zniweczy ciężkiej pracy, tylko przybliży nas o kolejny krok do osiągnięcia zaplanowanych postanowień.

Dodany obrazek

Kategorie: Artykuły,Kulturystyka i fitness

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.15