kfd protein dessert

NOWE Tlenek azotu

cutler tlenek azotu

Organizm człowieka to układ powiązań, gdzie dominują zachowania przyczynowo – skutkowe. Zależnie od naszego trybu życia, sposobu odżywiania czy aktywności fizycznej, aktywujemy odpowiednie związki do tego, by prowadziły do zmian w naszym ciele. Istnieją jednak związki, których działanie jest szczególnie korzystne dla osób aktywnych. Jednym z takich związków jest tlenek azotu (NO), którego właściwości są szczególnie cenione przez sportowców.

Tlenek azotu jest nieorganicznym związkiem chemicznym, należącym do grupy tlenków azotu. Związek ten został odkryty i opisany stosunkowo późno, bo dopiero w roku 1998r. Przez Roberta F. Furfchgotta, który za owo osiągniecie otrzymał Nagrodę Nobla. Tlenek azotu pełni szereg ważnych funkcji w organizmie człowieka. Warto dodać, że omawiany związek pełni rolę w tak ważnych aspektach fizjologii człowieka jak np. regulacja ciśnienia tętniczego krwi, neuromodulacji w OUN czy mechanizmach immunologicznych.

Patrząc przez pryzmat osoby aktywnej, tlenek azotu jest bardzo ważny, albowiem jest czynnikiem rozkurczającym naczynia krwionośne, co z kolei prowadzi do zwiększenia przepływu krwi przez tętnice oraz żyły. Sportowcy docenią również fakt, że omawiany związek chemiczny poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych pozwala na efektywniejsze ukrwienie każdego z obszarów naszego ciała. Krew jako podstawowy nośnik substancji odżywczych, to w przypadku tlenku azotu swoisty nośnik dodatkowej energii. Dzieje się tak, gdyż tlenek azotu wpływa na produkcję cGMP, co z kolei prowadzi do zwiększenia przepływu krwi.

Omawiając tlenek azotu warto również zwrócić uwagę na fakt, iż lepsze ukrwienie naszego organizmu prowadzi nie tylko do efektywniejszego zaopatrywania go w niezbędne składniki odżywcze, ale i również prowadzi do swoistego odprowadzania zbędnych produktów przemiany materii, takich jak np. kwas mlekowy. To z kolei pozwala na usprawnienie procesu regeneracji po wysiłkowej, chociażby poprzez minimalizacje bólu mięśniowego.

Produkcja tlenku azotu zależy od spożycia innego związku – argininy. Jeśli chcemy zatem dążyć do zwiększenia produkcji tlenku azotu, powinniśmy skupić się na spożyciu argininy. Ta z kolei znajduje się w naszym pożywieniu, ale i również w postaci suplementów. Jednym z bardziej popularnych suplementów w tym obszarze, jest AAKG (Arginine Alpha Ketoglutarate). Suplement ten dzięki swym właściwościom zyskał w ostatnim czasie na popularności. Arginina to również popularny dodatek do suplementów przedtreningowych, gdzie występuje wśród takich składników jak np. kofeina, agmatyna czy beta-alanina. Arginina sprawdza się w tym układzie doskonale, albowiem poprzez swe właściwości związane z produkcją tlenku azotu, pozwala na bardziej efektywne ukrwienie organizmu.

tlenek azotu a życie seksualne

Arginina znajduje się również w sporej części suplementów poprawiających życie seksualne. Wydawać, by się mogło, że sfera seksualności to w dużej mierze temat wszędobylskiego testosteronu. Cóż, zgodzę się z tym, z jednym małym, „ale”… Tlenek azotu jest jednym z neuroprzekaźników odpowiadających za sferę seksualności. Odpowiada tutaj m.in. za dopływ krwi do narządów płciowych, powodując wystąpienie erekcji. Nic zatem dziwnego, że zawarta w tego typu suplementach arginina występuje jako główny składnik obok np. cynku (wpływa na produkcję testosteronu) czy innych substancji potęgujących efekt.

Wiadomo już, czym jest i jakie właściwości posiada tlenek azotu. Wiemy również, jak wpływać na jego produkcję. Należałoby zatem zadać pytanie – kto powinien zainteresować się zwiększeniem produkcji tlenku azotu? Podstawowy aspekt działania omawianego związku chemicznego, to ukrwienie, a co za tym idzie bardziej efektywny transport substancji odżywczych. Niewątpliwie jest to kluczowy aspekt w przypadku każdej osoby aktywnej, niezależnie od uprawianej dyscypliny. Dodając do tego takie obszary jak sfera seksualności, czy badania naukowe mówiące o dobroczynnym wpływie na układ krwionośny, należy stwierdzić, że jest to związek niejako uniwersalny. Związek, którym powinny zainteresować osoby, które traktują poważnie nie tylko swoje wyniki sportowe, ale i zdrowie.

Kategorie: Artykuły,Kulturystyka i fitness

Tagi: , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.15