kfd protein dessert

Twoje ciało tego potrzebuje

 

ciało po treningu

Różne formy aktywności fizycznej zyskują coraz większą popularność. Tendencja ta pokazuje, że nie zawsze to, co modne okazuje się złe. Niezależnie od tego, jaka motywacja przyświeca treningom w wybranej dyscyplinie, ruch jest doskonałą odskocznią od prowadzonego przez większość z nas, siedzącego trybu życia.

To nie tylko ćwiczenia w rytm muzyki

Choć aerobik, który jest integralną częścią ćwiczeń w fitnessie, polega na łączeniu ruchu z tańcem, to tak naprawdę tylko część bardziej złożonego systemu. Istotnie jednak właśnie ta forma rozpowszechniła gimnastykę rekreacyjną na taką skalę. Opracowany przez dr Kennetha Coopera w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku program kondycyjny dla kosmonautów nie był dziełem przypadku. Zanim wdrożono go w życie, przeprowadzono szereg badań, które potwierdziły jego zbawienne działanie dla ludzkiego organizmu. Dużą rolę dla spopularyzowania aerobiku, jaki znamy współcześnie (czyli połączonego z muzyką), odegrała amerykańska aktorka – Jane Fonda. W Polsce ten rodzaj ćwiczeń wiele osób poznało już w latach osiemdziesiątych, kiedy pojęcie klubu fitness było czymś abstrakcyjnym. Dzisiaj, takie miejsca są oblegane przez ludzi w różnym wieku, którzy chcą utrzymać bądź poprawić dotychczasową kondycję, niekoniecznie przy pomocy tanecznych ruchów. Połączone z sauną oraz siłownią, najczęściej zlokalizowane są w centrach dużych miast. Korzystanie z nich jest opłacalne ze względu na specjalne karnety, które uprawniają nierzadko do nieograniczonej liczby wejść w danym miesiącu.

Każdy znajdzie coś dla siebie

Pragnący doprowadzić swoje ciało do ideału niekoniecznie muszą od razu dźwigać ciężary. Fitness obejmuje przede wszystkim zajęcia wytrzymałościowe, kształtujące figurę, wzmacniające mięśnie, a także relaksujące. Trzeba mieć świadomość, że każdy rodzaj ćwiczeń służy czemuś innemu. Dlatego dobrze jest rozpocząć treningi pod okiem trenera, który opracuje dla nas dokładny plan treningowy. To pozwoli stopniowo poprawiać wydolność układu sercowo-naczyniowego, który wcześniej nie miał do czynienia z tak intensywnym wysiłkiem. Ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku, ponieważ podobnie jak na siłowni można przesadzić i złapać kontuzję, która wyeliminuje nas z tej dobrej zabawy na kilka dni, a czasem nawet tygodni. Klub fitness to miejsce, gdzie ćwiczy jednocześnie dużo osób, stąd siłą rzeczy poznamy kogoś, kto obrał podobną ścieżkę, jak my sami. Bardziej doświadczeni wytłumaczą nam pojęcia takie jak Fat-Burning, Body Workout, które z początku mogą wydawać się niezrozumiałe dla laika. Z czasem nie trudno wpaść w rytm, który pozwoli skutecznie zrzucać kalorie i rzeźbić ciało w sposób, jaki sobie założyliśmy.

fitness

W pełni zasłużony relaks

Fitness według niektórych określany jest mianem filozofii, która koncentruje się wokół zdrowego trybu życia. Po wyjątkowo intensywnym treningu wytrzymałościowym przychodzi więc pora na zajęcia odprężające, które mają też za zadanie poprawić stan ducha. W tym doskonale sprawdza się joga, czyli indyjski system filozofii, który zajmuje się związkami pomiędzy ciałem i umysłem. Ćwiczenia polegające na kontroli oddechu wpływają także kojąco na układ nerwowy. Pilates zaś jest to aktywność związana ze specjalną piłką rehabilitacyjną. To dobra zabawa, która przede wszystkim stabilizuje i wzmacnia mięśnie tułowia. Zalecana jest dla wszystkich, którzy prowadzą siedzący tryb życia, mają problemy z kręgosłupem, a także dla ludzi starszych oraz młodych mam. Przeciwwaga dla intensywnego wysiłku przyda się każdemu, kto nie ma zbyt wiele czasu na uspokojenie myśli. Pozytywne nastawienie to w końcu jeden z głównych motorów napędowych, który wzmaga w nas chęć do uczestniczenia w treningach.

Popularność, jaką zyskał fitness, jest w pełni zasłużona. Ten interesujący system ćwiczeń pomógł niejednej osobie przywrócić odpowiednią kondycję. Docenia się go nie tylko z tego względu. Dla wielu to ciekawa forma spędzania wolnego czasu, która pozwala się zrelaksować. To doskonała droga do zachowania idealnej równowagi pomiędzy duchem a ciałem, którą może praktykować każdy.

Artykuł powstał we współpracy z siecią klubów fitness CityFit czynnych 24h na dobę, 7 dni w tygodniu.

Kategorie: Artykuły,Kulturystyka i fitness

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.15