kfd protein dessert

POLECANE Ucieczka od życia – fitness w stronę fanatyzmu?

Autorką artykułu jest Marta Romanowska, instruktorka fitness z 10 – letnim doświadczeniem oraz trener personalny.

fitness - fanatyk

Artykuł ma na celu zwrócenie uwagi na pewne zjawisko, pojawiające się w branży fitness i w środowisku sportowym. Sport i fitness mogą być fascynującymi podróżami, które uczą i rozwijają. Można jednak wpaść w groźną, nawet dla życia, pułapkę.

Stop wciąganiu ludzi w nierealne światy! Tak zachęcaniu ludzi do pokolorowania świata tego, który jest… 

Kim jest fanatyk?

Jest to osoba, która nie potrafi sprostać wyzwaniom codziennego życia, zatem tworzy swój własny świat i silnie koncentruje się na tym otoczeniu. Zachęca do izolacji od zwykłych, ludzkich problemów, które powinna rozwiązać i zamiast tego proponuje alternatywę – ucieczkę, np. promując hasła „oddal się od dramatów i osób które je tworzą, otaczaj się ludźmi z którymi się śmiejesz”. W pewnym stopniu zgadzam się z tym, że czasami w życiu zdarzają się sytuacje, kiedy takie hasło ma sens, jednak jeśli jesteś człowiekiem myślącym, będziesz dążyć do tego, żeby zmierzyć się twarzą w twarz z problemem. Ucieczka nigdy nie jest rozwiązaniem.

W świat nierealny, powstały w wyniku kreacji złudnego wizerunku najczęściej dają się wciągnąć osoby, które pragną w swoim życiu zmian, są słabsze psychicznie (np. w danym momencie w wyniku trudniejszych życiowych sytuacji) lub mają niskie poczucie wartości.

bigoreksja

Z czego to wynika?

Fanatycy to często ludzie chorzy. Walczący (lub nie walczący) z takimi chorobami, jak anoreksja, bigoreksja, bulimia, mają zaburzenia psychiczne, różnego typu uzależnienia, których czasami nie widać gołym okiem. Często nie są świadome swojej choroby, co może wpływać negatywnie na aspekt społeczny.

Przykładowo, anorektyczka na moich zajęciach, która w stosunku do innych ćwiczących wykonywała ćwiczenia 40% mniej sprawnie, w wyniku choroby jej zapał (chęć do tego, aby ćwiczyć) był 100% większy niż pozostałych ćwiczących! Mówiła później do dziecka, że na wszystkie problemy najlepszym rozwiązaniem jest trening… Tak, choroba daje ogromną moc, niestety jest to moc niszcząca, izolująca od innych. Bądźmy jednak dalecy od stygmatyzowania takich osób. Te osoby, jeśli zdadzą sobie sprawę ze swojej choroby lub problemu, czasami mogą zrobić później bardzo dużo dobrego…

Można zauważyć pewne sygnały, które odbierajmy nie po to, żeby takich ludzi unikać, ale po to, żeby im pomagać. Podkreślanie wartości, jaką jest poświęcenie, znaczenia jedzenia i ciała, nadmierne zainteresowanie obrazem i masą ciała, dążenie do celu za wszelką cenę, różnego rodzaju rytuały żywieniowe lub cielesne. 

dailymail.uk

Źródło: www.dailymail.uk

Pasjonat rozumie – należy pokochać codzienność

Osoby zafascynowane fitnessem i związaną z nim tematyką, będą znały korzyści dla duszy, umysłu i ciała, które daje aktywność ruchowa, odpowiednie odżywianie itp. i będą w stanie zachować odpowiedni dystans do swojej pasji. Nie będą propagować patologicznych wzorców, takich, jak opisane w artykułach zalinkowanych poniżej artykułu. Zdrowy styl życia stał się bardzo modny, jednak jednocześnie granica między modą a fanatyzmem stała się bardzo cienka. Powinniśmy o tym pamiętać. W przypadku hobby głównym celem jest przyjemność płynąca z jego uprawiania. Pasja to wszechstronne zainteresowanie tematem. Fanatyzm tym się różni od pasji, że skierowany jest przeciwko innym, a pasja (entuzjazm, zapał) skierowana jest do innych dla ich dobra.

Anorexia

Fanatyzm w marketingu - czyli jak wykorzystać patologię dla zarabiania pieniędzy

Nie od dziś wiadomo, że odmienne (często patologiczne), kontrowersyjne zjawiska przyciągają swoją uwagę, stąd często marketingowiec zapisuje słowo „etyka” na kartce papieru, robi z niej kulkę i wyrzuca do śmietnika. Tak, jak bardzo brzmi to zabawnie, tak samo straszne ma konsekwencje dla nas wszystkich. Mamy tak dużo szumu (błota) informacyjnego, że ja potrzebowałam 10 lat w branży, jako instruktor fitness, trener personalny, żeby przedrzeć się przez to bagno. A Ty ile potrzebujesz?


Podczas gdy prawidłowa dieta może mieć korzyści w leczeniu, dla zdrowego człowieka nie trzeba dużo do zrzucenia wagi, przyrostu masy mięśniowej itp. A jeśli jest inaczej – oznacza, że ma pewne problemy, które wymagają konsultacji ze specjalistą. Nie jest jednak tak, że wszyscy jesteśmy chorzy i potrzebujemy terapii… Często podawane są zakłamane liczby, aby co tu dużo mówić… zarobić. Lub przekonać do swojego fanatycznego świata.

W przypadku bigoreksji jest to szczególnie trudne, aby uzmysłowić komuś, kto wygląda na okaz zdrowia, że jest chory. Negatywna ocena swojego ciała, częste przeglądanie się w lustrze, podporządkowywanie wszelkich aspektów życia pod trening, często rygorystyczne diety, treningi stają się uzależnieniem, które jest priorytetem każdego dnia i nawet jeśli wygląda to fajnie, jest to niszczące dla tej osoby i jej otoczenia.

kulturysta
Co my możemy zrobić, aby zmienić sytuację?

Pierwszym krokiem jest jej zrozumienie i nie zaprzeczanie występowaniu problemu. Im większa jest świadomość na ten temat, tym precyzyjniej można znaleźć granicę oraz pomóc chorej osobie. Kluczowe zdaje się przyznanie osoby chorej do problemu, aby przekonać do specjalistycznego leczenia. Jest to trudne i wymaga wzbudzenia zaufania, a to z kolei wymaga uważnego zgłębienia przyczyn choroby. Pamiętajmy, że zdrowy tryb życia połączony z treningiem to nic złego, o ile nie przeszkadza nam w codziennym życiu. Szczęście w życiu nie jest zależne od wagi ciała. Dążenie do celu za wszelką cenę może spowodować, że to prawdziwe szczęście, nigdy nie zostanie osiągnięte.


Widzisz osoby zafascynowane zdrowym odżywianiem, aktywnością fizyczną. Pośród prawdziwych pasjonatów, możesz spotkać fanatyków. Po prostu bądź ostrożny w kontaktach z osobami, które wpuszczasz do swojego życia osobistego.

anoreksja w fitnessieZachęcam do przeczytania wyjaśnień na temat podłoża chorób w artykułach i nieocenianie zbyt pochopnie:

 

 

Kategorie: Artykuły,Kulturystyka i fitness

Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.17