kfd protein dessert

Grzybica pochwy – objawy infekcji i sposoby leczenia

higiena intymna

Grzybica pochwy jest jedną z najczęściej spotykanych infekcji intymnych. Szacuje się, że nawet 3/4 kobiet przynajmniej raz w życiu borykało się z tą dolegliwością, a najbardziej narażone na jej występowanie są panie pomiędzy piętnastym a pięćdziesiątym piątym rokiem życia. Jakie są objawy infekcji i na czym polega leczenie tej wstydliwej dolegliwości?

Co wywołuje grzybicę pochwy?

Grzybica pochwy spowodowana jest przez drożdżaki z gatunku Candidia albicans. Grzyby te występują we florze dolnej części przewodu pokarmowego u nawet 40-80% populacji i naturalnie współistnieją z innymi drobnoustrojami, znajdującymi się w naszym organizmie. W gruncie rzeczy Candida albicans same w sobie nie są niebezpieczne – problem pojawia się wówczas, gdy zostanie zaburzona mikroflora bakteryjna pochwy. Do wystąpienia infekcji intymnych przyczynia się głównie osłabienie organizmu, przewlekła antybiotykoterapia, stres, niedostateczna lub nadmierna dbałość o higienę okolic intymnych, a także wiele innych czynników. Nosisz bieliznę wykonaną ze sztucznych materiałów, preferujesz stringi? Często chodzisz na basen, a w czasie miesiączki stosujesz wyłącznie tampony? Ginekolodzy przekonują, że tryb życia w dużym stopniu przyczynia się do występowania grzybicy pochwy.

Objawy infekcji

Najbardziej alarmującym objawem grzybicy pochwy jest pojawienie się białej, grudkowatej wydzieliny o nieprzyjemnym zapachu. Upławy mogą też przyjąć żółtawe zabarwienie i przeważnie towarzyszy im intensywny świąd pochwy, zaczerwienienie, obrzęk okolic intymnych, a czasem nawet pieczenie w czasie oddawania moczu. Ból pojawia się również w czasie współżycia. Grzybica pochwy nie znika samoistnie, koniecznie jest wdrożenie specjalistycznego leczenia – dlatego należy udać się do ginekologa, który fachowo zdiagnozuje rodzaj dolegliwości i zastosuje odpowiednie leki przeciwgrzybicze.

Jak wyleczyć grzybicę pochwy?

Kluczowym elementem terapii są przeciwgrzybicze leki o działaniu miejscowym – maści oraz globulki. W przypadku nawracających infekcji lekarz może zdecydować o zastosowaniu preparatu doustnego, a także leczeniu partnera, który może nie odczuwać żadnych objawów grzybicy, ale być nosicielem drożdżaków z gatunku Candidia albicans. Wskazane jest oczywiście unikanie kontaktów seksualnych w czasie trwania terapii. Ważne jest również dbanie o higienę – należy pamiętać o regularnym podmywaniu okolic intymnych, a także stosowaniu płynów niezawierających silnych substancji zapachowych lub barwników. Najlepsze okazują się produkty z zawartością kwasu mlekowego, który pomaga utrzymać kwaśne PH w pochwie. Chcesz dowiedzieć się więcej o zdrowiu intymnym? Sprawdź najważniejsze informacje o cyklu miesiączkowym!

Kategorie: Porady

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.15