kfd protein dessert

Sprzęt do ćwiczeń dla seniora – jak dobrać?

plaqza

Sprzęt do ćwiczeń dla seniora powinien zawsze uwzględniać specyfikę choroby czy konkretne potrzeby rehabilitacyjne. Na rynku dostępne są produkty, które pomagają w codziennej pracy nad zachowaniem dobrej kondycji fizycznej, ale też te, które umożliwiają poruszanie się czy poprawiają komfort funkcjonowania w czasie choroby.

Sprzęt do ćwiczeń dla seniora powinien być przede wszystkim funkcjonalny i zaprojektowany z myślą o prostej obsłudze, która nie będzie sprawiać trudności osobie chorej lub jej opiekunowi. Na szczęście obecnie można wybierać z bardzo szerokiej gamy akcesoriów wielu producentów, którzy uwzględniają specyficzne potrzeby osób w wieku +50.

Poprawa sprawności fizycznej

Sprzęt do ćwiczeń dla seniora jest wykorzystywany przede wszystkim w celu poprawy kondycji osób starszych lub umożliwienia im powrotu do sprawności po urazach czy chorobach, które znacznie osłabiają organizm. W starszym wieku regeneracja nie przebiega tak sprawnie jak u młodych ludzi, a organizm zdecydowanie potrzebuje wsparcia. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić osobom w wieku +50 dostęp do właściwego sprzętu, z którym będą mogły bezpiecznie i komfortowo pracować.

Złamania, skręcenia, ale też zwyrodnienia pojawiające się z wiekiem wymagają powtarzania określonych ruchów czy ćwiczeń z koniecznym odciążeniem określonych partii ciała. Nie da się ich wykonać bez właściwego wsparcia np. ćwiczeń z wykorzystaniem taśm rehabilitacyjnych, maty do akupresury, poduszek ortopedycznych, piłek do rehabilitacji dłoni czy rotorów do ćwiczeń rąk i nóg. Mimo że część sprzętu dedykowana jest również osobom młodszym i sprawniejszym, to należy pamiętać, że duża możliwość regulacji czy zmniejszania obciążeń sprawia, że mogą być bezpiecznie stosowane również przez seniorów.

Ćwiczenia dla seniora – o czym pamiętać?

Najważniejsze, aby trening medyczny lub rehabilitacyjny dopasowany był do stanu zdrowia, kondycji danego organizmu i specyficznych potrzeb konkretnej osoby. Zupełnie inaczej przebiegają ćwiczenia, których celem jest zachowanie sprawności i jej poprawa niż rehabilitacja starszych osób po przewlekłych chorobach i urazach. Niezależnie czy ćwiczenia odbywają się z taśmami czy piłkami ortopedycznymi, nawet jeśli senior ćwiczy tylko ciężarem własnego ciała, obciążenia muszą być dobierane stopniowo, a ich zwiększenie może nastąpić tylko, jeśli nie ma do tego żadnych medycznych przeciwwskazań.

Produkty dla seniorów i umiejętne ich zastosowanie pomagają w przywróceniu pełnej sprawności, eliminowaniu dolegliwości bolowych, usprawnianiu krążenia, a także redukcji opuchlizn powstałych np. na skutek przebywania w jednej pozycji.

Kategorie: Porady

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.12