kfd protein dessert

Średnie stężenie hemoglobiny w krwince – jakie ma znaczenie? Badanie MCHC

badanie

Za niskie MCHC oznacza zwykle anemię, za wysokie – zdarza się rzadko i może być skutkiem odwodnienia lub przewodnienia organizmu. Badanie MCHC wykonuje się w ramach morfologii krwi. Dotyczy ono krwinek czerwonych, czyli erytrocytów.

MCHC w morfologii a pozostałe parametry krwinek czerwonych, norma

Średnie stężenie hemoglobiny w erytrocycie, czyli MCHC (z angielskiego mean corpuscular hemoglobin concentration), to jeden z parametrów jakościowych krwinek czerwonych. Oprócz niego erytrocyty pod kątem jakości bada się ze względu na średnią objętość krwinek (MCV) oraz średnią masę hemoglobiny w krwince (MCH). To badanie krwi w ramach morfologii, która polega na ocenie jakości oraz ilości składników morfotycznych krwi, czyli nie tylko erytrocytów, ale też leukocytów (białych krwinek) oraz trombocytów (płytek krwi).

Dzięki wynikom MCHC, MCV i MCH można ocenić, czy krwinki czerwone funkcjonują prawidłowo. Są one odpowiedzialne za dystrybucję tlenu do wszystkich tkanek w organizmie. Morfologia to podstawowe badanie profilaktyczne, które najlepiej wykonywać raz w roku lub zgodnie z zaleceniami lekarza rodzinnego. Oprócz tych okoliczności morfologię, w tym badanie MCHC, wykonuje się u osób z podejrzeniem anemii oraz w trakcie leczenia tej choroby w celu monitorowania postępów terapii.

Normy MCHC oraz innych parametrów oznaczanych w morfologii zależą od zakresu referencyjnego stosowane przez dane laboratorium. U zdrowej osoby dorosłej średnie stężenie hemoglobiny w erytrocycie powinno mieścić się w granicach od 32 do 36 gramów w decylitrze krwi. Nie należy samodzielnie interpretować wyników badań krwi, tylko lekarz może je prawidłowo odczytać i wyciągnąć z nich wnioski.

Zbyt niskie MCHC – przyczyny

Zbyt niskie MCHC może być skutkiem anemii, przeważnie z niedoboru żelaza. Przyczyny wyniku MCHC poniżej normy to także zaburzone wchłanianie żelaza oraz utrata krwi na skutek krwotoku lub przewlekłych chorób, jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Obniżone MCHC występuje też u kobiet mających bardzo obfite miesiączki.

Najczęstszą przyczyną za małego w stosunku do normy średniego stężenia hemoglobiny w erytrocycie jest niedobór żelaza niezależnie od przyczyny tego deficytu. Zmagają się z nim przeważnie kobiety w ciąży, młodzież w okresie dojrzewania, weganie, osoby po resekcji (usunięciu) żołądka, a także operacyjnym leczeniu otyłości.

Nieprawidłowe wyniki powinien zinterpretować lekarz. Za niskie MCHC i inne parametry krwinek czerwonych mogą oznaczać różnego typu anemie, w tym choroby wrodzone.

Przyczyny zbyt wysokiego MCHC

Za wysokie MCHC to rzadkość. Zbyt duże średnie stężenie hemoglobiny w czerwonej krwince może być skutkiem odwodnienia organizmu lub zaburzeń hipertonicznych gospodarki wodno-elektrolitowej. W bardzo rzadkich przypadkach – sferocytozy wrodzonej. To choroba genetyczna, w której dochodzi do zaburzenia kształtu erytrocytów i tym samym ograniczenia ich zdolności do przenoszenia hemoglobiny.

Fałszywie za wysoki wynik MCHC może być skutkiem spożycia dzień lub dwa dni przed badaniem produktów znacznie zwiększających stężenie hemoglobiny w organizmie, np. wątróbki.

Kategorie: Porady

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.15