kfd protein dessert

Zapalenie pochwy – jak je rozpoznać?

brzuch

Swędzenie czy pieczenie okolic intymnych może oznaczać, że rozwija się infekcja intymna. Zapalenie pochwy to jedno z najczęstszych zakażeń intymnych u kobiet. Nieleczone może doprowadzić do rozwoju poważniejszych schorzeń, a także być powodem niepłodności.

Warto pamiętać również, że częste infekcje intymne mogą zaburzać objawy owulacji i korzystanie z naturalnych metod zapobiegania ciąży może okazać się nieskuteczne. Jak można rozpoznać zapalenie pochwy? Co je powoduje i jak sobie z nim poradzić?

Zapalenie pochwy – jakie są rodzaje?

Zapalenie pochwy może być wywołane przez drobnoustroje różnego rodzaju. Wśród infekcji intymnych wyróżnia się:

- infekcje bakteryjne – nazywane często waginozą. Do ich charakterystycznych objawów zaliczyć należy przede wszystkim szarobiałe upławy o rybim zapachu, które nasilają się po stosunku;

- infekcje grzybicze – nazywane kandydozą. Ich charakterystycznym objawem są białe, bardzo gęste (niekiedy nazywane serowatymi) upławy, chociaż u niektórych kobiet mogą wystąpić upławy bardzo wodniste;

- infekcje rzęsistkowe – ich objawem są żółtozielone, bardzo obfite upławy, które mają bardzo nieprzyjemny zapach i niekiedy mogą mieć pienistą konsystencję;

- chlamydia – w tym przypadku upławy są śluzowate, ropne, towarzyszą jej krwawienie między miesiączkami i po stosunku, a także pieczenie przy oddawaniu moczu.

Więcej na temat infekcji intymnych i ich rodzajów można przeczytać na portalu kobiecosc.info.

Co jest przyczyną powstawania infekcji intymnych?

Jako główną przyczynę powstawania infekcji intymnych wskazuje się zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej pochwy. Dla utrzymania prawidłowego stanu pH pochwy i jej zdrowia najważniejsze są bakterie kwasu mlekowego, które tworzą barierę chroniącą przed rozwojem chorobotwórczych mikroorganizmów. Dlatego przy nawracających infekcjach intymnych poleca się stosowanie preparatów doustnych zawierających bakterie kwasu mlekowego, a także stosowanie specjalistycznych płynów do higieny intymnej, które w swoim składzie również mają kwas mlekowy.

Jak leczy się infekcje intymne?

Infekcje intymne leczy się poprzez dobranie odpowiedniej kuracji do rodzaju zapalenia. Dlatego tak ważne jest pobranie wymazu z pochwy przed przypisaniem konkretnych leków.

Kategorie: Porady

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.16