kfd protein dessert

Zdrowie intymne – profilaktyka i leczenie problemów intymnych

higiena intymna

O zdrowie intymne należy dbać na co dzień – trzeba jednak robić to umiejętnie, aby zapobiec chorobom i infekcjom.

Higiena to podstawa

Profilaktykę w kwestii zdrowia intymnego najlepiej jest zacząć od odpowiedniej… higieny. Tak, to nie żart – bardzo często już na tym etapie pojawiają się zaniechania i niedopatrzenia!

Podstawowe zasady higieny intymnej:

  • Ostrożnie z podmywaniem – zaleca się robić to dwa razy w ciągu dnia, nieco częściej w czasie okresu. Woda może wypłukiwać naturalną florę bakteryjną pochwy.
  • NIGDY nie rób sobie irygacji! Robiona bez powodu i zalecenia lekarza może bardziej zaszkodzić niż pomóc.
  • Do higieny intymnej stosuj jedynie przeznaczone do tego kosmetyki. Najlepszym wyborem są te ze składnikami nawilżającymi, łagodzącymi podrażnienia oraz przyspieszającymi regenerację.
  • Gąbki i myjek używaj do higieny – ale absolutnie nie intymnej! Przenosisz na nich mnóstwo bakterii!

Obserwacja i długotrwała ochrona

Cały czas trzeba obserwować swoje ciało i zachodzące w nim zmiany. Tylko wtedy będziesz w stanie odpowiednio zareagować! Zazwyczaj pierwszymi objawami zaburzeń zdrowia intymnego są podrażnienia i zaczerwienienia miejsc intymnych, pojawiający się tam świąd lub pieczenie, zmiany w konsystencji, kolorze lub zapachu wydzieliny z pochwy.

Jeśli zaobserwujesz którykolwiek z powyższych objawów, sięgnij po środki antybakteryjne i antygrzybiczne, które załagodzą nieprzyjemne dolegliwości. Pomogą też w przywróceniu właściwego środowiska w pochwie.

Zwiększona uwaga zwrócona na zdrowie intymne jest wskazana, gdy leczysz się antybiotykami lub gdy w Twoim organizmie szaleje burza hormonalna (spowodowana np. ciążą, menopauzą, antykoncepcją hormonalną). Aby chronić mikroflorę pochwy, stosuj wtedy probiotyki ginekologiczne. Warto ich używać również w przypadku walki z nawracającymi infekcjami intymnymi.

Reakcja i poszerzanie wiadomości

Jeśli problemy intymne nie tylko nie ustępują, a jeszcze się pogłębiają – czas na poważne kroki. Pierwszym z nich jest sięgnięcie po lek dopochwowy, który dostępny jest bez recepty. Drugim wizyta u ginekologa.

Cały czas poszerzaj swoją wiedzę o różnego rodzaju infekcjach i chorobach, o objawach i możliwych powikłaniach. Informacji o tym, jak dbać o zdrowie intymne szukaj na stronie piramidazdrowiaintymnego.pl.

Kategorie: Porady

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.14