kfd protein dessert

Beta-alanina

beta alanina

Od zarania dziejów ludzie szukali drogi na skróty. Niezależnie od dziedziny życia, droga ta miała prowadzić do szybszych rezultatów, co przekładać by się miało na relatywnie mniejszą pracę do wykonania. Nie inaczej było, jest i będzie w przypadku sportowców. Celowo pomijając aspekty dopingu farmaceutycznego, chciałbym zwrócić uwagę na aspekt suplementacji w sporcie. Czy kogokolwiek dziwi fakt używania suplementów w dzisiejszych czasach? Oczywiście, że nie. Suplementacja stała się normą, zakorzeniła się tak samo jak choćby kupno nowych butów sportowych.

Co więcej, suplementy przeszły długą drogę i stały się nie tylko łatwiej dostępne, ale i bardziej efektywne. Na naszym rynku istnieje sporo produktów, które możemy zaliczyć do tzw. suplementów jednoskładnikowych. Istnieją również formuły wieloskładnikowe, zawierające kilka sprawdzonych substancji, mających prowadzić do konkretnych rezultatów. Suplementem cenionym zarówno w obszarze suplementów jedno, jak i wieloskładnikowych należy zaliczyć beta-alaninę. To właśnie tej substancji chciałbym poświęcić dzisiejszy artykuł.

beta alanina dziewczynyBeta-alanina to związek chemiczny, który należy do grupy aminokwasów. Jest związkiem stanowiącym składnik dipeptydu karnozyny. To właśnie w zawartości karnozyny w mięśniach upatrywane są jej właściwości, które mogą mieć pozytywne przełożenie na osiągane wyniki w sporcie. Działanie omawianego związku sprowadza się tutaj przede wszystkim do regulacji pH, a co za tym idzie wpływu na kwasowość. Suplementacja beta-alaniną zwiększa zwartość karnozyny w mięśniach, co w praktyce oznacza tyle co zwiększoną wytrzymałość podczas wysiłku o dużej intensywności.

Należy dodać, że nie udało się zaobserwować negatywnych skutków stosowania beta-alaniny, a zatem należy stwierdzić, że suplementacja beta-alaniną należy nie tylko do efektywnych, ale i bezpiecznych. Mowa tutaj o negatywnych skutkach w aspekcie działania substancji, celowo pomijając aspekty przyjmowania suplementu – np. dolegliwości związane z układem trawienia. Dolegliwości te mogą wystąpić, tak samo jak i w przypadku stosowania innych suplementów.

Jak już wspomniałem, beta-alanina jest ceniona nie tylko jako suplement tzw. „solo”, ale i również jako kluczowy element suplementów wieloskładnikowych. Z uwagi na swe właściwości jest bardzo często występuje jako składnik odżywek przed treningowych, czyli tzw. „pre-workoutów”. Produkty te przeszły w ostatnim czasie swoisty boom popularności, co widać nie tylko na forach internetowych, ale i na półkach sklepowych. Podstawą działania odżywek „pre” jest zwiększenie mocy na treningu, zarówno jeśli chodzi o pobudzenie, jak i wytrzymałość. Nic zatem dziwnego, że obok beta-alaniny w produktach tego typu możemy spotkać takie składniki jak kofeina, agmatyna czy arginina. Kompozycja takich składników pozwala na swoiste doładowanie naszego ciała w potrzebne substancje. Należy jednak uważać, albowiem odżywki te powodują zwiększoną pracę serca, co dla niektórych osób może okazać się swoistym murem nie do przebicia. Zawartość beta-alaniny w tego typu produktach związane jest również z charakterystycznym uczuciem swędzenia i kłucia skóry, co jest zjawiskiem jak najbardziej normalnym.

beta alanina kfd

Znając właściwości, należałoby zadać pytanie – w jakim sporcie suplementacja beta-alaniną może odnieść przyzwoite rezultaty? Odpowiem krótko – w każdym, który związany jest z wysiłkiem fizycznym przy odpowiedniej intensywności. Z całym przekonaniem stwierdzę, że beta-alanina jest suplementem uniwersalnym, jeśli chodzi i spektrum działania i z powodzeniem może być stosowana zarówno przez biegaczy, jak i adeptów sportów siłowych. To właśnie jej podstawowa właściwość związana z wpływem na pH czyni beta-alaninę związkiem wyjątkowym.

Z całym przekonaniem mogę również stwierdzić, że sukcesu nie należy upatrywać tylko i wyłącznie w suplementacji beta-alaniną, ale w prawidłowym połączeniu odpowiedniego treningu, zbilansowanej diety oraz prawidłowo ukierunkowanej suplementacji. Dopiero odpowiednie połączenie powyższych obszarów, pozwoli na odniesienie sukcesu w pełnym tego słowa znaczeniu.

Kategorie: Zdrowe odżywianie i eko życie

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.13