kfd protein dessert

Bezpieczne opalanie

 

Lato tuż tuż, a za oknem piękna pogoda. Jak cieszyć się z uroków słońca ,aby uniknąć późniejszych problemów zdrowotnych. ?

 

z11914941AA

 

1. Odpowiednia ochrona

Warto zainwestować w dobrym kremem z filtrem o odpowiednim faktorze dla naszej skóry. O czym informuje nas SPF (Sun Protection Factor) oraz liczba następująca po nim.  Krem z filtrem dla ochrony przed opalającym i parzącym promieniowaniem zawiera UVB (ale już nie UVA). Wybór produktu powinien zależeć od :

  •  typu urody,
  •  karnacji,
  •  miejsca przebywania,
  • wieku,
  • czasu opalania.

 

Warto pamiętać o odpowiednim dobraniu filtra zgodnie z naszym typem urody. Np. osoby o ciemnej karnacji oraz oliwkowej cerze powinny używać kremów z niskim lub średnim filtrem od 5 SPF do 25 SPF. Natomiast osoby o bardzo jasnej karnacji , z piegowatą cerą i jasną oprawą oczu powinny zaopatrzyć się w krem z wysokim filtrem nawet do 50 SPF , które zapewniają najwyższą ochronę.

bezpieczne-opalanie-letni-niezbednik_67277_5

2. Czas opalania

Aby uniknąć poparzeń słonecznych nie powinno się przesadzać z ilością czasu spędzanego na plaży lub jeziorem.  Najmocniejsze promienie słoneczne występują pomiędzy godzina 10 a 14. Warto w tych godzinach unikać plażowania , a jeżeli już korzystamy z promieni słonecznych w tych porach ważne by robić to z umiarem. Często na poparzenia słoneczne skarżą się również osoby które tylko „kąpią się” lub „grają w piłkę”. Słonce bardzo dobrze odbija swoje promienie od wody lub piasku wiec nie trzeba leżeć tylko na leżaku aby uzyskać opaleniznę lub oparzenie.

2

3. Nawodnienie organizmu

Kolejnym kluczowym elementem jest dostarczenie odpowiedniego nawodnienia organizmu. Latem o wiele więcej się pocimy. Poprzez pot tracimy wiele wody , mikroelementów oraz toksyn. Ważne , aby wypijać co najmniej 2litry płynów rozłożonych w ciągu całego dnia.

4. Ochrona dzieci

Gdy zabieramy dzieci na plaże powinniśmy szczególnie zadbać o ich ochronę. Skóra małego dziecka jest bardzo cienka oraz  dużo bardziej wrażliwa na poparzenia i mikro uszkodzenia. Dzieci smarujemy filtrem o najwyższym faktorze, i powtarzamy tę czynność co 2-3 godziny. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w filtr wodoodporny. Trzeba pamiętać o czapce, kapeluszu lub innym nakryciu głowy małego dziecka.

5. Pielęgnacja w kryzysowych sytuacjach

Niestety zdarza się czasem , że po mino starać nie udało się nam uniknąć problemów z poparzeniem skóry. Istotnym elementem jest pielęgnacja po owym fakcie. Powinniśmy stale nawilżać nasza skórę kosmetykami oznaczonymi napisem „ po opalaniu”. Wklepywać je najeży kilka razy dzienne aby starać się przywrócić naszej skórze zdrowy wygląd. Natomiast gdy ból jest bardzo uciążliwy i pojawiają się to tego objawy bólu głowy, nudności, wymioty i gorączka warto zgłosić się do szpitala w celu wykluczenia prawdopodobieństwa udaru.

1

Kategorie: Zdrowe odżywianie i eko życie

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.19