kfd protein dessert

NOWE POLECANE Cheat moda

Świat Kulturystyki i Fitness co jakiś czas nawiedzany jest nowymi trendami niemal na każdej płaszczyźnie jego funkcjonowania. Praca nad własną sylwetką wymaga nie tylko ciężkiego treningu, ale przede wszystkim odpowiednio zbilansowanego trybu odżywiania, który jest dostosowany do naszych założeń. Tutaj u wielu ludzi pojawia się problem, bo odstępstwa od treningu zdarzają się naprawdę, o tyle wymówki dietetyczne to już zupełnie inna bajka.

cheat 2

Cheatmeal ogólnie

W tym miejscu pojawia się magiczne słowo „cheat” (z ang. oszukiwać). W ujęciu dietetycznym najczęściej używane jako „cheatmeal” czyli posiłek oszukany. Pojęcie to sprowadza się do zastosowania produktów, których na co dzień nie ma w naszym jadłospisie, a które z uwagi na walory smakowe i wartości odżywcze (przewaga węglowodanów) są przez wielu wręcz wyśnione.

Zalety

Największą zaletą stosowania posiłku oszukanego jest swoiste dietetyczne katharsis. Dla wielu trzymanie ścisłej diety, to nie lada udręka, co wiąże się z coraz to większą ochotą na spożycie czegoś „zabronionego”. Cheatmeal wypełnia wyposzczony organizm niezbędnymi składnikami odżywczymi, a ponadto nie wpływa przy tym na poziom leptyny czy greliny. Taki posiłek pozwala również na stymulacje naszego metabolizmu, co w okresach zaawansowanej redukcji wagi może mieć kluczowe znaczenie. Ważne jest, aby posiłek oszukany składał się z odpowiedniej proporcji składników odżywczych oraz kalorii, tak aby w pełni zaspokoić nasze zapotrzebowanie.

Wady

Podstawową wadą posiłku oszukanego jest to, że cheatmeal może się przerodzić w cheatday (z ang. oszukany dzień). To oznacza, że osoba o słabej sile woli może popaść w tarapaty, przez co stracić całkowitą kontrolę nad spożywanymi kaloriami oraz makroskładnikami. Co więcej, posiłek oszukany zalecany jest dla osób, które tkwią w procesie redukcji dłuższy czas, a efekty są co najmniej zadowalające. Należy zatem pamiętać, że osoby które nie są zadowolone ze swojej sylwetki powinny unikać posiłków oszukanych, albowiem może się to skończyć wieloma odstępstwami, a w skrajnych przypadkach – zakończeniem naszej dietetycznej „kariery”.

cheat 3

Słowo końcowe

Idea posiłków oszukanych jest przez wiele osób krytykowana. Zupełnie niepotrzebnie. Wystarczy bowiem, że osoba, która chce delikatnie zboczyć z dietetycznej zachowa zasady zdrowego rozsądku i pozwoli sobie na moment zapomnienia. Pamiętajmy, że wszystko co z umiarem jest dla ludzi i pewnych przyjemności nie powinniśmy sobie odmawiać. Jedzenie może stanowić swoistą nagrodę, o ile jesteśmy w stanie zapanować nad swoim jadłospisem i utrzymać go w solidnych ramach. W przeciwnym wypadku, nie podchodźmy w ogóle do posiłków oszukanych.

Kategorie: Artykuły,Zdrowe odżywianie i eko życie

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.15