kfd protein dessert

Cukier tajemniczy dodatek

Cukier tajemniczy dodatek do wielu produktów spożywczych.

cukier2_0670527_57616509

 

 

Jak podaje Instytut Nauk i  Żywienie w Polsce liczba spożywanego cukru w ciągu roku stale rośnie. Polacy tyją na potęgę. Czy aby na pewno od cukru?

 

Cukier to nic innego jak sacharoza , odmiana węglowodanu. Producenci niestety korzystając z naszej nie uwagi oraz tego , że większość Polaków nie czyta etykiet .Dosypuje go do większości produktów spożywczych. Próbując uśpić naszą czujność korzystają z reklamowych zwrotów :

„produkt zero kalorii, bez dodatku cukru, bez zbędnego białego cukru „

 

Warto jednak zwrócić dokładną uwagę na to co spożywamy ponieważ dane są przerażające. Cukier spożywany w nadmiarze prowadzi do wielu chorób u dorosłych oraz u dzieci. Przede wszystkim powoduje otyłość która często zagraża naszemu zdrowiu, życiu oraz w znacznym stopniu utrudnia nasze normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Prowadzi również do częstszego występowania cukrzycy zwłaszcza u ludzi cierpiących na lekka nadwagę. Ponadto powoduje podwyższenie złego cholesterolu (LDL) oraz obniżenie cholosterolu dobrego ( HDL), wpływa bardzo nie prawidłowo na powstawanie próchnicy u małych dzieci oraz problemów z zębami w wieku dorosłym. Podnosi ryzyko występowania chorób serca oraz nadmierne obciążenie trzustki.

 

kj

 

 

Zbawienna cola cola

 

Większość z nas nie wyobraża sobie dnia bez przysłowiowej szklanki coca coli. Niestety oprócz walorów smakowych odstrasza dziwnym kolorem oraz ilości wypijanego cukru. Niestety są to tylko puste kalorie bez żadnego pożytku czy wartości odżywczej. Wypicie 2 litrów tego napoju daje nam ok 900 kcal pustych .

Policzmy ile cukru mamy w coli :

  • 2 litry coli dają nam 212 g cukru
  • 1 szklanka 26 g cukru
  • 100ml  10 g cukru

images

 

Zapotrzebowanie

W przewodzie pokarmowym człowieka spożywana  sacharoza jest rozkładana na glukozę i fruktozę. Większość z nas powinna maksymalnie ograniczyć spożywanie sacharozy. Jedyne osoby  intensywnie  uprawiające sport mogą, bez uszczerbku na zdrowiu, spożywać nie wielkie ilości cukru.

Dodatek

Dosładzanie reszty produktów to również rzecz codzienne. Jogurty, soki , dżemy, marmolady, owocowe sałatki, ketchup, słodycze, przyprawy , napoje oraz wiele produktów spożywczych posiada w swoim składzie wspaniały cukier. Niestety część z nich bez tego dodatku nie mogła by nadawać się do sprzedaży.

 

 

 

z11419038Q,Dodatki--E--to-skladniki--ktore-znajdziemy-niemal-

 

 

 

Podsumowując 

Nie zależnie od tego czy jesteśmy na diecie czy nie sprawdzajmy bardzo uważnie etykiety oraz to co w nich się znajduje. Kiedy nie rozumiemy jakiegoś dodatku do kupowanego produktu lepiej go warto w niego inwestować pieniądze. Zamiast spożywać nadmierne ilości pustych kalorii w postaci białego cukru warto skupić się na wartościowych produktach a cukier z cukru zastąpić świeżymi owocami .

 

Kategorie: Artykuły,Zdrowe odżywianie i eko życie

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.12