kfd protein dessert

Ketony malinowe

Ketony malinowe

 

Dodany obrazek

Naturalne związki fenolowe będące podstawowym komponentem aromatycznym malin. Ketony malinowe ( 4-(4-hydroksyfenylo)-butan-2-on) stosowane są w przemyśle perfumeryjnym, w kosmetykach oraz jako dodatek do żywności. Są jednym z najdroższych dodatków do żywności – naturalny związek może kosztować nawet 20.000 dolarów za kg. Ketony malinowe izolowane są z malin przy udziale cząsteczki kumarylo-CoA. Na kg malin przypada zwykle 1-4 mg ketonów malinowych.

Dodany obrazek

 

Mechanizm działania ketonów malinowych jest bardzo podobny do:

• kapsaicyny, będącej składnikiem papryczek chilli,
• synefryny, występującej w skórce pomarańczy,
• zingeronu, składnika imbiru,
• ewodiaminy, pochodzącej z roślin z rodziny Rutacea.

Dodany obrazek

Ketony malinowe zwiększają przemianę materii, zmniejszają absorpcję tłuszczy oraz pobudzają wzrost produkcji hormonu o nazwie norepinefryna (noradrenalina). Wzmożone uwalnianie norepinefryny idzie w parze z przyspieszeniem akcji serca, podniesieniem temperatury ciała, wzrostem poziomu glukozy we krwi, obniżeniem apetytu, zintensyfikowaniem czujności. Ketony malin NIE mają wpływu na obniżenie apetytu czy efekt „odmładzający”. Jeśli zależy nam na poprawie dobrostanu psychofizycznego warto postawić na spożycie malin niż na suplementację ketonami, ze względu na zawartość antyoksydantów i innych składników odżywczych.
Dawka 100 mg na dzień jest wystarczająca, jednak można ją zwiększyć nawet do 400-500 mg.

Dodany obrazek

Według naukowców z japońskiego Uniwersytetu w Ehime, ketony malinowe stymulują spalanie tkanki tłuszczowej. W 2005 roku japońscy badacze opublikowali badanie, które dotyczyło wpływu ketonów malinowych na lipolizę tłuszczów u myszy. Naukowcy poddali porównaniom 4 związki wykazujące podobieństwo w budowie strukturalnej do ketonów malinowych. Była to adrenalina, synefryna, efedryna i tyrozyna. Szczegóły badania znajdują się w linku:

 

http://www.ergo-log.com/raspberryketone.html

Oprócz doustnego stosowania, ketony malinowe można wykorzystać na kilka sposób. Jednym z nich jest aplikacja tych związków w postaci gęstego kremu antycellulitowego na skórę bezpośrednio po zakończeniu aktywności fizycznej, gdy poziom noradrenaliny utrzymuje się na wysokim poziomie. Należy jednak pamiętać, iż spożycie pokarmu będzie hamować pozytywne działanie ketonów ze względu na anty-lipolityczny efekt działania insuliny.

Dodany obrazek

Związki te coraz częściej są stosowane przez producentów suplementów. Można je znaleźć w takich produktach jak: AMP2 firmy Ergopharm, Scorch firmy MAN, Amphetalean firmy Beast Sports Nutrition, Heat firmy Magnum Nutriceuticals, Ripped Freak firmy Pharma Freak itd. Jeśli zdecydujemy się na zakup produktu bazującego na ketonach malinowych miejmy na uwadze, aby te związki były głównym komponentem danego produktu, a nie jedynie dodatkiem. Ketony podobnie jak inne substancje wspierające spadek tkanki tłuszczowej będą najbardziej efektywne w połączeniu z treningiem i zbilansowaną dietą.

Obecnie nie są znane żadne interakcje pomiędzy lekami a ketonami malinowymi. Mimo to, przed rozpoczęciem suplementacji należy skonsultować się z lekarzem bądź innym specjalistom. Maliny zawierają jedynie śladowe ilości tych związków. Tylko dlatego, że maliny nie stanowią zagrożenia dla zdrowia człowieka wcale nie znaczy, iż skoncentrowane suplementy zawierające ketony malin będą bezpieczne.

Dodany obrazek

 

Kategorie: Artykuły,Zdrowe odżywianie i eko życie

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.13