kfd protein dessert

Kilka słów o witaminie D

pillWitaminy oraz minerały  biorą udział w ogromnej liczbie procesów, zachodzących w naszym ciele. Przyjęło się, że prawidłowy udział witamin oraz minerałów zapewnia nam „zbilansowana dieta”. To nader popularne pojęcie określa nic innego, jak styl odżywiania oparty nie tylko na prawidłowej podaży kalorii oraz makroskładników. Jadłospis diety zbilansowanej powinien być skonstruowany z produktów nieprzetworzonych, naturalnych, a co za tym idzie bogatych w witaminy oraz minerały. Istnieją również związki, które są syntezowane w naszym organizmie, zależnie od pory roku. Takim związkiem niewątpliwie jest witamina D.

 

Witamina D3 (cholekacyferol) jest związkiem chemicznym syntezowanym w skórze pod wpływem czynnika zewnętrznego, jakim są promienie UV. Nie trudno się zatem domyślać, że jej niedobór może być szczególnie odczuwalny w okresie, gdy organizm otrzymuje bardzo małą dawkę promieniowania ultrafioletowego. Z uwagi na umiejscowienie Polski na mapie świata, takim okresem jest oczywiście sezon jesienno – zimowy. Witamina D3 wpływa na układ hormonalny, w związku z czym pełni szereg funkcji, regulując funkcje narządów i tkanek.

Witamina D reguluje funkcjonowanie układu odpornościowego, chroniąc tym samym przed szeregiem chorób, w tym autoimmunologicznych, jak np. stwardnienie rozsiane. Z uwagi na mało poznany charakter wspomnianej dolegliwości, a co za tym idzie szeroki zakres badań, pozostaje nam wierzyć, że przyszłość przyniesie „doraźny” sposób leczenia. Z innego punktu widzenia, stosowanie witaminy D3 w tym aspekcie wydaje się być w pełni uzasadnione – można to nazwać działaniem prewencyjnym. Co więcej, do wachlarza chorób autoimmunologicznych możemy dołożyć takie schorzenia jak np. reumatoidalne zapalenie stawów.witaminy

Witamina D3 zwiększa wchłanianie wapnia oraz fosforu z układu pokarmowego, a co za tym idzie wzmacnia nasz układ kostny. Wapń to podstawowy składnik układu kostnego, który jest nie tylko częścią składową, ale i czynnikiem sygnalizacyjnym. Niedobór wapnia prowadzi do demineralizacji kośćca, gdyż organizm próbuje za wszelką cenę odzyskać cenny związek. Nie trudno zatem o wniosek, że niedobór witaminy D przyczynia się do dolegliwości związanych z układem kostnym, a co za tym idzie odbija się negatywnie na funkcjonowaniu całego aparatu ruchu. Jakie to dolegliwości? Jedną z najczęściej wymienianych jest oczywiście osteoporoza.

Wspomniane wyżej skutki niedoboru witaminy D nie są wszystkimi. Tematyka ta podlega ciągłym badaniom i nie jest do końca poznana. Jednymi z najczęściej wymienianych skutków niedoboru witaminy D są również: zwiększona podatność na infekcje, większa podatność na choroby układu sercowo – naczyniowego czy nawet nowotwory złośliwe. Jak wspomniałem wcześniej, lista ta nie jest zamknięta i przez upływ czasu z pewnością wzbogaci się o kolejne pozycje.

kfd-vitamin-d3k2-mk-7-100-tabletekWspomniana wyżej „zbilansowana dieta” pozwala na niemal całkowitą eliminację niedoborów witamin oraz minerałów. Okazuje się jednak, że witamina D z uwagi na proces syntezowania pod wpływem promieni UV jest inna. Okazuje się zatem zasadne, by z uwagi na prewencyjny charakter przyjmować suplementy zawierające najbardziej przystępną biologicznie formę witaminy D, czyli D3. Należy ją dawkować zgodnie z porą roku, trybem życia oraz wiekiem. Od tego bowiem zależy jej udział w naszym organizmie. Pamiętajmy, by przy kupnie produktu zwracać uwagę na udział witaminy D, gdyż ten jest bardzo często zaniżany.

brak witaminy d

Jak widać na podstawie powyższego artykułu, wpływ na nasze zdrowie wywiera nie tylko zbilansowana dieta, ale i tryb życia, który prowadzimy. Wielu z Was zwyczajnie przesiaduje okres zimowy w domach, co negatywnie odbija się na zdrowiu w ogólnym tego słowa znaczeniu. Pamiętajmy zatem, aby jak najczęściej korzystać z aktywności poza domem, nawet w okresie jesienno – zimowym.

Kategorie: Zdrowe odżywianie i eko życie

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.13