kfd protein dessert

Metylacja – zaburzenia i testy

athletic fitness man working the abdomen at gymJej zaburzenia mogą prowadzić do wielu chorób, choć tak mało się o niej mówi jest niezwykle istotna dla naszego organizmu. Metylacja, bo o niej mowa, to proces w czasie którego przekazywana jest grupa metylowa pomiędzy molekułami. Potocznie mówi się, że metylacja jest pewnego rodzaju dominem jaki zachodzi w organizmie człowieka. Grupa metylowa łącząc się z enzymem zaczyna spełniać jej odpowiednią funkcje. Krótko mówiąc – to, aby nasza metylacja funkcjonowała prawidłowo jest sprawą nie tylko genów, ale i niedobory różnych składników odżywczych, czy stres.

Problemy z metylacją – objawy

Warto podkreślić, że problemy z metylacja w gruncie rzeczy ma wiele osób. Statystycy twierdzą, że problem z tym może mieć nawet co druga osoba. Przy czym problem polega na tym, że to właśnie w naszym kraju bardzo mało rozmawia się o tym zagadnieniu. To też jest niska świadomość, a w konsekwencji wielu pacjentów zostaje późno zdiagnozowanych.

A tak naprawdę nieprawidłowa metylacja daje wiele charakterystycznych objawów do których należy między innymi: problemy ze snem, ciągłe przemęczenie, problemy skórne, alergię, problemy z koncentracją. To jednak nie wszystko. Nieprawidłowa metylacja może prowadzić do nadciśnienia tętniczego, chorób serca, układu krążenia, zespół jelita drażliwego, a nawet nowotwory. Oprócz tego metylacje powinni sprawdzić Ci zmagający się z problemami z tarczycą, depresją, nerwicą, czy ADHD. Z pewnością niewielu też wiele, że zła metylacja może być też zagrożeniem dla przyszłych mam. Do wielu poronień doszło właśnie poprzez niską metylacje. Jeśli Twoje dziecko nie rośnie w prawidłowym tempie, to również należy skonsultować ten problem ze specjalistą.

Jak widać problem ten jest na tyle podstępny, że często możemy go bagatelizować. Dlaczego? Jak widzimy wiele powszechnych chorób i towarzyszących nam dolegliwości może mieć początek w nieprawidłowej metylacji, a często nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Jak zbadać problem?

Przede wszystkim warto podkreślić, że za prawidłową metylacje odpowiada gen MTHFR. I to właśnie ten gen należy odpowiednio zbadać. I tu jest niestety przykra informacja – badanie to nie jest refundowane przez środki z NFZ, a powinny je wykonywać chociażby kobiety w okresie ciąży.

A co jeśli już doskwiera mi zła metylacja?

W tym przypadku ponownie mamy do czynienia z odpowiednio zbalansowaną dietą, oraz stosowaniem suplementów, szczególnie tych zawierających kwas foliowy. Osoby cierpiące powinny unikać mięsa, oraz nabiału. Całe menu powinno być bogate zarówno w żelazo, jak i witaminy z grupy B. W związku z tym warto zdecydować się na wątróbkę, czy wołowinę. Ponadto powinno stosować tak zwana dietę bezglutenową. Przy samym kupowaniu żywności również powinni zwracać uwagę jego jej świeżość. Bo jak się okazują jedną z podstaw prawidłowej metylacji, to zdrowe jelita. Nie trzeba dodawać, że nadmierne picie kawy, alkoholu, czy palenie papierosów ma zły wpływ na ten problem, podobnie jak stres, czy stosowanie środków antykoncepcyjnych.

Kategorie: Zdrowe odżywianie i eko życie

Tagi: , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.15