kfd protein dessert

Nietolerancja pokarmowa – jak sobie z tym radzić?

 najlepsze produkty dla skóry

Niestety, żyjemy w czasach, gdzie do tego co jemy przedostaje się coraz więcej chemii. Nawet takie produkty jak warzywa, czy owoce, które w istocie powinny być naturalnym źródłem witamin i minerałów, często dla ,,podtrzymania” ważności faszerowane są sztucznymi substancjami. To, ale nie tylko może mieć wpływ na problem zwany nietolerancją pokarmową z którą musi borykać się coraz więcej osób. A czym ona jest? Jak się objawia i przede wszystkim jak z nią walczyć? O tym wszystkim poniżej.

Kiedy nasze ciało nie chce jeść

Nietolerancja pokarmowa, jak sama nazwa wskazuje jest to zła reakcja naszego organizmu na przyjmowanie niektórych produktów. Jako ciekawostkę (a raczej ostrzeżenie!) warto dodać, że aktualnie na te przypadłość cierpi aż 45% populacji, a statystyki cały czas rosną. W tym miejscu warto zadać sobie pytanie – skąd powstaje nietolerancja pokarmowa? Głównym źródłem jak się okazuje jest to jak się odżywiamy, jakie produkty kupujemy (pod względem świeżości i naturalności). Bardzo często rodzice popełniają błąd i zbyt szybko wprowadzają dany produkt do jadłospisu dziecka. Samą nietolerancję pokarmową można też dziedziczyć.

Objawy mogą być groźne

Bo nietolerancja pokarmowa to nie tylko niemiłe uczucie nudności, czy nasilające się wymioty, lub biegunka po zjedzeniu nieodpowiedniego produktu. Nietolerancja pokarmowa może prowadzić do takich objawów jak: migrena, bóle głowy, wysypka (w tym atopowe zapalenie skóry), czy bóle kości i stawów. Zbyt długie spożywanie produktów, które nasz organizm nie toleruje, może prowadzić do nadwagi, a w efekcie do chorób serca, czy układu krążenia. Cierpiący na ten problem mogą w przyszłości zmagać się także z depresją. Co ważne na nietolerancje pokarmową możemy zachorować w różnym wieku, a im szybciej zaczniemy bacznie obserwować objawy, tym lepiej.

Dlaczego mylimy nietolerancje z alergią?

Głównie przez podobieństwo niektórych objawów. Trzeba jednak mieć na uwadze, że to są dwie, zupełnie różne sprawy. Alergia pokarmowa, to zazwyczaj szybka i krótkotrwała, zła reakcja na dany pokarm. Z kolei nietolerancja pokarmowa może zacząć się objawiać nawet po kilku dniach, a jej nieprzyjemne objawy mogą utrzymywać się w najgorszym przypadku nawet do kilku tygodni.

Nietolerancja pokarmowa – jak z nią walczyć?

Wreszcie możemy wrócić do tytułowego pytania. A tą walkę tak naprawdę możemy zacząć od dobrej diagnostyki. Często mylnie określane objawy pozwalają jedynie na leczenie objawów nietolerancji pokarmowej, a nie leczą jej przyczyn. Pomóc z odpowiedniej diagnostyce mogą zapewnić nam specjalistyczne testy. Samo leczenie, to przede wszystkim najpierw całkowita eliminacja nietolerowanych pokarmów, a po dłuższym czasie jego stopniowe wprowadzanie. Taki proces sprawia, że nasz organizm powoli zaczyna oswajać się z nietolerowanym pokarmem. Co ważne – takie leczenie powinno odbywać się ściśle pod nadzorem lekarza alergologa, lub dietetyka, lub innego specjalisty, doświadczonego w leczeniu nietolerancji pokarmowej.

Kategorie: Artykuły,Zdrowe odżywianie i eko życie

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.16