kfd protein dessert

Olej lniany – Na Zdrowie

oleje lniane

Olej lniany jest obecnie produktem, który zajmuje godne miejsce w ”koszyku” ze zdrową żywnością. Jest on podstawowym tłuszczem używanym przez kulturystów, którzy poznali się na korzystnych właściwościach tego naturalnego produktu spożywczego. Nie bez powodu został on ulubieńcem szerszej grupy konsumentów. W kuchni, jak i zabiegach kosmetycznych odkryto jego zalety na nowo, poszerzając gamę możliwość jego wykorzystania.

Jego historia stosowania sięga dalekich lat starożytnych, sam ”ojciec medycyny”- Hipokrates, zalecał stosowanie ziaren lnu na problemy z układem trawiennym. Len nie tylko wspomagał walkę z dolegliwościami, ale i był pomocny przy chorobach skórnych. Wytwarzano z niego bandaże oraz odzież. Wiele myślicieli czy pisarzy, poznawszy uroki działania lnu, usposabiali go ze szczęściem oraz zdrowiem.

Zdecydowanie dobroczynny wpływ na nasz organizm, reaktywował sławę oleju lnianego, który powoli wypiera inne tłuszcze. W kuchni stanowi doskonały dodatek do posiłków, znakomicie sprawdza się jako podkład do mięs, serów, sałatek, potraw wegetariańskich czy nawet przy spożywaniu na czczo- na pobudzenie trawienia.

Wartości prozdrowotne, które posiada olej lniany to skarbnica kwasów tłuszczowych, w większości jest to zespół niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), wzbogacony m.in. o witaminę E, lignany, które mają działanie antynowotworowe i antybakteryjne oraz o substancję balastowe- błonnik. Olej lniany jest skuteczniejszy w uzupełnianiu niedoborów kwasów omega-3, których ma więcej w swoim składzie niż olej z wątroby rekina tzw. tran. To istotny składnik, który buduję i napędza pracę mózgu oraz każdą komórkę w naszym ciele. Natomiast kwasy omega-6 obniżają cholesterol i ciśnienie krwi w organizmie, są zalecane podczas choroby wieńcowej i przy schorzeniach serca.

Olej lniany działa na kilku płaszczyznach, wpływając także na:

  • zwiększenie odporności układu immunologicznego,
  • podtrzymanie płodu, u kobiet narażonych na poronienie,
  • prawidłowy rozwój neuronów,
  • wspomaganie równowagi hormonalnej,
  • łagodzenie objawów depresji, stanów PMS, bólów podbrzusza,
  • dobroczynne w skutki leczenie bezpłodności i schorzeń prostaty,
  • pobudzanie procesów metabolicznych, przeciwdziałanie zaparciom i biegunkom,
  • redukcje tkanki tłuszczowej i odtłuszczanie się wątroby.

butelka oleju lnianego
Jego działanie zostało również docenione w dziedzinie kosmetologii i dermatologii. W wielu preparatach kosmetycznych czy leczniczych jest głównym składnikiem, o zastosowaniu kojącym i łagodzącym. Dodatkowo nawilża, złuszcza i utrzymuje skórę w odżywionym stanie, udrożnia pory oraz gruczoły łojowe, nie doprowadzając do powstawania zaskórników.

Kategorie: Zdrowe odżywianie i eko życie

Tagi: , , , , , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.16