kfd protein dessert

POLECANE Pigułki antykoncepcyjne dla mężczyzn?

antykoncepcja dla mężczyznWciąż prowadzone są badania nad skuteczną antykoncepcją dla mężczyzn. Metod dla kobiet znamy dużo, są coraz bardziej nowoczesne i skuteczniejsze, ale nie są wolne od skutków ubocznych. Tabletki hormonalne mają to do siebie, że mogą narobić sporego zamieszania w organizmie jak np. wywołać problemy skórne, przybieranie na wadze, zmienne nastroje, czy obniżenie popędu seksualnego. Nie są więc rozwiązaniem idealnym. Zatem, dlaczego tak ciężko stworzyć pigułkę antykoncepcyjną dla mężczyzn?

Problem w tym, że łatwiej zapanować nad jedną komórką jajową u kobiety niż nad milionami plemników u mężczyzny. Ponadto, naukowcy wiedzą o wiele więcej na temat rozwoju oraz faz dojrzewania komórki jajowej, dzięki czemu sprawniej można ją kontrolować. Po pierwsze, organizm kobiety sam zatrzymuje owulację w czasie ciąży oraz laktacji, dzięki „grze” odpowiednich hormonów, sterujących niejako ciałem kobiety. Właśnie dlatego kobiecą płodność można kontrolować farmakologicznie.

Męska fizjologia jest zupełnie odmienna – spermatogeneza (proces powstawania plemników przebiegający w kanalikach plemnikotwórczych zlokalizowanych w jądrach) trwa na okrągło, czyli jednym słowem mówiąc mężczyzna jest płodny przez całe życie, od momentu osiągnięcia dojrzałości płciowej. Oczywiście produkcja komórek rozrodczych u mężczyzn również podyktowana jest przez hormony – testosteron, lutropinę (LH) oraz hormon folikulotropowy (FSH). Cały proces polega na współpracy narządów rozrodczych z mózgiem. Przysadka mózgowa wydziela LH, która pobudza komórki Leydiga do produkcji testosteronu oraz wpływa na jego odpowiedni poziom we krwi. Natomiast FSH odpowiada za tworzenie i dojrzewanie plemników. Celem tabletki antykoncepcyjnej miało być obniżenie tych dwóch hormonów, kombinacją syntetycznego testosteronu oraz progestagenu, dzięki którym przysadka zmniejsza wydzielanie LH i FSH.

Wady hormonalnej antykoncepcji dla mężczyzn:

  • badani odczuwali stany depresyjne oraz poirytowanie,
  • zwiększenie ryzyka rozwoju nadciśnienia,
  • ryzyko przerostu prostaty,
  • osłabienie kości,
  • pięć razy mniej skuteczna od pigułki dla kobiet,
  • podawana w formie zastrzyku,
  • testosteron (składnik tegoż leku) cechuje się szybkim rozkładem w żołądku oraz gromadzeniem toksycznych produktów w wątrobie,
  • obniżenie libido.

Katnal-1Długa lista wad wykluczyła możliwość wprowadzenia pigułki hormonalnej dla mężczyzn. Dlatego naukowcy postanowili podejść do tematu od strony molekularnej, skupiając się na działaniu genów odpowiedzialnych za powstawanie plemników. Badacze odkryli, że w ów procesie powstawania plemników (spermatogenezie) kluczowy jest gen, który nazwali Katnal-1. Jest to gen niezbędny w syntezie białek budujących męskie komórki rozrodcze, a także jest odpowiedzialny za zaopatrzenie ich w składniki odżywcze w czasie różnicowania w kanalikach nasiennych. Dużym sukcesem jest odkrycie genu odpowiedzialnego za męską płodność, ponieważ teraz trwają badania nad opracowaniem skutecznej metody farmakologicznej, która będzie hamowała powstawanie plemników i tym samym uniemożliwiała zapłodnienie.

Co ciekawe, Katnal-1 jest kluczowy również w badaniach nad niepłodnością u mężczyzn. Niewątpliwą zaletą tej metody jest fakt, że identycznie jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych dla kobiet – ta również po odstawieniu gwarantuję powrót do płodności oraz brak skutków ubocznych. Jest to spowodowane faktem, iż gen Katnal-1 jest włączany dopiero w końcowych etapach powstawania plemników, a tym samym nie zagraża im w początkowych fazach rozwoju.

Innym pomysłem na metodę antykoncepcyjną dla mężczyzn jest tabletka, działająca na receptory znajdujące się w mięśniach ścianek nasieniowodów inicjujących ich skurcze. Jednym słowem ujmując, taka tabletka hamowała by wydostanie się komórek rozrodczych na zewnątrz.

Zalety:

  • plemniki będą zdrowe i zdolne do zapłodnienia, ale nie będą mogły dostać się do komórki jajowej,
  • nie obniżają popędu seksualnego.

concept pillNo to może niehormonalna antykoncepcja dla panów? Taką możliwość stwarza witamina A, a dokładniej powstający z niej kwas retinowy. Jest to związek niezbędny w procesie podziału komórek macierzystych w jądrach. Testy na myszach dowodzą swoją skuteczność – samice nie zachodziły w ciąże, a samce nie traciły popędu seksualnego. Do innych zalet tej metody należy fakt, że można stosować ją doustnie i nie powoduje zmian poziomu testosteronu. Jednak nadal trwają badania sprawdzające długofalowe działanie tego związku na organizm mężczyzny.

Najczęściej stosowaną antykoncepcją wśród mężczyzn jest prezerwatywa, która zawodzi w ok. 2% przypadków. Natomiast w badaniach sondażowych 70% mężczyzn zadeklarowało chęć skorzystania z tabletki antykoncepcyjnej. Kobiety mają bogatszy wachlarz metod antykoncepcyjnych, jednak co roku około 38% dowiaduje się o nieplanowanej ciąży. Dlatego wciąż trwają badania nad skuteczną, bezpieczną oraz odwracalną metodą antykoncepcji dla mężczyzn. Należy zdawać sobie sprawę z faktu, iż odbiorcami leków zapobiegających niechcianej ciąży są najczęściej ludzie zdrowi, dlatego metoda powinna jak w najmniejszym stopniu ingerować w naturalne funkcjonowanie organizmu.

Kategorie: Artykuły,Porady,Zdrowe odżywianie i eko życie

Tagi: , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.13