kfd protein dessert

Probiotyki – czym są?

probiotyki

Przez nasz układ trawienny, w tym jelita i żołądek codziennie przechodzą setki bakterii. I choć generalnie jest założenie, że bakterii należy unikać, to tak naprawdę wiele z nich jest wprost niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Każdy, przeciętny, zdrowy człowiek powinien posiadać zrównoważony skład flory bakteryjnej w której skład wchodzi flora autochtoniczna (zabezpieczająca przed szkodliwymi organizmami), oraz flora allochtoniczna (pochodząca głównie z pożywienia). W takim układzie pozostajemy w stanie prawidłowej równowagi biologicznej.

Niestety w dzisiejszych czasach często trudno o tak zwaną równowagę biologiczną. Ma na no wpływ nie tylko nieodpowiednia dieta, ale i stres, ciągłe przemęczenie, przebyta infekcja, czy co gorzej – chemioterapia i walka z chorobą nowotworową. Wówczas nasz organizm potrzebuje czegoś, co odpowiednio wyreguluje wyżej wspomnianą florę bakteryjną w naszym organizmie. Tym składnikiem mogą być probiotyki. A co to takiego?

Mają wiele zastosowań

Krótko mówiąc probiotyki, to naturalne substancje, których zadaniem jest wsparcie i stymulacja układu immunologicznego organizmu. Czyli śmiało można powiedzieć, że mogą w pełni uzupełniać braki bakterii niezbędnych dla naszego organizmu. Wspomnieliśmy już wyżej o konieczności posiadania flory bakteryjnej. Oprócz tego probiotyki regulują cholesterol, oraz pracę żołądka i jelit, tym samym zapobiegając powstawaniu na przykład biegunek, czy wrzodów żołądka. Tym samym reguluje całą przemianę materii. Kobiety powinny stosować probiotyki w szczególności wtedy, gdy zmagają się z różnego rodzaju infekcjami, w tym grzybicą narządów intymnych. Najważniejsza informacja, to jednak ta, że stosowanie probiotyków zapobiega powstawaniu nowotworów, gdyż stymulują układ odpornościowy. Probiotyki również mogą zapobiegać powstawaniu alergii. Warto stosować się również po antybiotykoterapii.

Suplementacja – jakie probiotyki stosować?

Czyli tu warto zadać sobie pytanie – gdzie je znajdziemy? Oczywiście, istnieje wiele środków farmakologicznych, które pozwalają uzupełnić florę bakteryjną. Te jednak jak się domyślamy, musi przepisać lekarz. Probiotyki jednak możemy znaleźć w licznych, naturalnych produktach spożywanych przez nas na co dzień. Przede wszystkim są to przetwory mleczne – ale uwaga, nie wszystkie! Dlatego kupując dany jogurt, kefir, czy maślankę, sprawdź na etykiecie, czy posiada odpowiednią porcje potrzebnych dla organizmu bakterii. Jeśli widzisz, że produkt jest dodatkowo słodzony cukrem, to lepiej zrezygnuj z jego kupna. Ponadto naturalnym źródłem probiotyków jest domowa kapusta kiszona, domowe ogórki kiszone, a także kwas chlebowy. Substancje te znajdują się również w niektórych wędlinach.

Probiotyki – ciekawostki

Co ciekawe pozytywny wpływ probiotyków na organizm człowieka odnotowano już w starożytności, a 1907 roku ukraiński zoolog i mikroblog, Ilia Mieczników zauważył pozytywny wpływ jogurtu na regulacje kwasu mlekowego. Mimo to od tego odkrycia musieliśmy czekać aż 70 lat na powstanie pierwszego, naturalnego produktu zawierającego probiotyki.

Kategorie: Artykuły,Zdrowe odżywianie i eko życie

Tagi: , , , , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.16