kfd protein dessert

Rak skóry – złośliwa przypadłość

rak skóryNowotwory skóry to najczęściej występująca choroba skórna, która należy do poważnych interwencji medycznych. Wykrycie we wczesnym stadium tego typu raka, może ocalić zdrowie, a nawet życie. Dermatolodzy oraz onkolodzy biją na alarm, coraz większa grupa osób zapada na choroby skórne, które przeinaczają się w nowotwory złośliwe. Rak skóry stanowi 1/3 wszystkich nowotworów złośliwych i dotyka najczęściej osób o jasnej karnacji, z rudymi lub blond włosami, z niebieskimi lub zielonymi oczami oraz osób starszych.

Przyczyną nadmiernej zachorowalności jest nierozsądne opalanie. Wystawianie swojej skóry w upalne dni na słońce bez żadnego zabezpieczenia grozi nie tylko poparzeniem, ale niebezpiecznymi zmianami skórnymi, których komórki mogą ewoluować w komórki nowotworowe.  Ten proces może trwać lata i doprowadzić do powstania raka skóry, zatem warto obserwować bacznie  swoją skórę i przede wszystkim zasłaniać się przed mocnymi promieniami UV, używając protekcjonalnie filtrów przeciwsłonecznych.

Rak skóry najczęściej atakuje miejsca, które są wystawione na ekspozycję słoneczną. Zwłaszcza osoby, których praca odbywa się na powietrzu/na wodzie, podlegają ryzyku zachorowalności. Chociaż główną przyczyną występowania raka skóry jest słońce, należy także zwrócić uwagę na inne aspekty np. chemiczne i biologiczne. Należy zachować szczególną ostrożność, używając środków chemicznych przeznaczonych do roślin, środków grzybobójczych, związków arsenu czy środków zawierających węglowodory aromatyczne. Osoby z podwyższonym ryzykiem zachorowalności, to również takie, u których w rodzinie były przypadki zachorowań na ten typ nowotworu. Do czynników odpowiadających za występowanie raka skóry są także uszkodzenia mechaniczne, jak np. zadrapanie pieprzyków (chociaż nie wszystkie muszą mieć aktywne komórki nowotworowe).

Zmiany skórne – objawy

Najczęstszym rodzajem wczesnego raka skóry,  jest nowotwór podstawnokomórkowy, który objawia się poszerzeniem naczyń. Może to być zgrubienie skórne, przypominające guzek w kolorze perłowym, białym tudzież może być częściowo upigmentowany.  Nowotwór podstawnokomórkowy może objawiać się w różnych postaciach, m.in.:

  • guzkowo-wrzodziejąca,
  • twardzinopodobna,
  • powierzchniowa,
  • barwnikowa.

Kolejnym rodzajem nowotworu skórnego, jest rak płaskonabłonkowy. Występuje najczęściej w okolicach szyi, głowy, tułowia, zgięć kończyn i narządów płciowych. Grupą najbardziej narażoną na zachorowanie są osoby starsze oraz osoby, o bardzo niskiej odporności, które w przeszłości były poddane np. chemioterapii. Rak płaskonabłonkowy objawia się w postaci wrzodziejącej lub rogowaciejącej zmiany o charakterze brodawczaka. Zmiana może być pokryta strupem, a następstwem w późniejszym etapie ciągłe uczucie swędzenie, krwawienie. Ta odmiana może powodować przerzuty drogą krwi, najczęściej atakuje płuca i węzły chłonne.

badanie zmian skórnychReguła ABCDE

Każda zmiana skórna, która jest pewną anomalią na naszym ciele lub powiększeniem znamiona, powinna zostać pokazana i skonsultowana z lekarzem, dermatologiem. Tak zwana zasada ABCDE, wspomaga proces weryfikacji różnych punktów na naszym ciele, która mogła by nas zaniepokoić.

Zasada ABCDE polega na 5 czynnikach, które pomagają rozpoznać daną zmianę na ciele.

A – Asymetria

B – (Border) Granica

C – Kolor

D – (Diameter) Średnica

E – (Envolving) Rozwój zmian

Kliknij tutaj, by porównać na podstawie zasady ABCDE odbiegnięcie zmian od przyjętej normy.

Sposoby leczenia raka skóry

W praktyce najczęściej dokonuje się zabiegów chirurgicznych, następuje wycięcie zmiany wraz z przeprowadzoną oceną i badaniem histopatologicznym. Istnieją także inne metody leczenia raka skóry, w zależności od jego typu oraz stadium jego rozwoju.

  • Radioterapia
  • Krioterapia
  • Wycinanie skrawkowe (zabieg sposobem Mohsa)

Kategorie: Zdrowe odżywianie i eko życie

Tagi: , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.15