kfd protein dessert

Rodzaje otyłości

otylosc

1. Otyłość to prawdziwa zmora XXI wieku. Zmaga się z nią ponad 60% społeczeństwa. Pomimo coraz większej wiedzy specjalistów oraz dostępności środków wspomagających odchudzanie stanowi to olbrzymi problem śród Polaków. Do rozpoznawania otyłości służy wskaźnik WHR (waist to rip ratio). Aby obliczyć własną wartość należy swój obwód w talii mierzony w centymetrach podzielić przez obwód bioder. Wówczas należy odczytać wynik wedle tabel WHR. Rozróżniamy dwa główne rodzaje otyłości: otyłość trzewna oraz otyłość gynoidalna.

2. Otyłość trzewna inaczej otyłość brzuszna typ „jabłko” dotyka przeważnie mężczyzn. Nazwa pochodzi o wyglądu sylwetki danej osoby, w górnych partiach ciała sylwetka jest mocno rozbudowana w stosunku do szczupłych nóg. Rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w tym typie otyłości występuje głównie w obrębie brzucha, tworząc tzn. „oponkę”. U kobiet rzadziej występuje ten rodzaj otyłości natomiast po menopauzie zwiększa się ryzyko tego typu sylwetki z związku z ustaniem produkcji żeńskich hormonów płciowych przez jajniki. Poprzez taki rodzaj otyłości zwiększa się ryzyko występowania chorób takich jak:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • cukrzyca,
  • zawał
  • miażdżyca,
  • astma.

 

3. Otyłość gynoidalna inaczej udowo-pośladkowa typ „gruszka” spotykana jest częściej u kobiet. Wygląd osoby o tym typie otyłości jest dość obszerny w dolnej partii ciała w stosunku do górnej. Rozmieszczenie tkanki tłuszczowej występuje głównie w okolicy bioder, ud, pośladków. Widoczne jest znaczna dysproporcja miedzy górną a dolną partia ciała. Jest to dość zgubna forma otyłości, ponieważ chory często nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia. Kobiety mają spory problem z zrzuceniem nadwagi. Występuje większe ryzyko takich chorób jak:

  • astma,
  • zwyrodnienie stawów,
  • zaburzenie krążenia.

 

4. Istnieje wiele podziałów otyłości, jednak najważniejsze jest zapobieganie problemom. Warto pamiętać o racjonalnym odżywianiu oraz odpowiedniej dawce wysiłku fizycznego.

Kategorie: Zdrowe odżywianie i eko życie

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.15