kfd protein dessert

POLECANE Spalacze tłuszczu a redukcja

spalacz tłuszczu

Pogoda za oknem w żadnym stopniu nie przyprawia nas o letni nastrój, a tym samym aspekt redukcji wagi odchodzi w wielu przypadkach na dalszy tor. Nie myślimy już o gubieniu zbędnych kilogramów, a co za tym idzie – o plażowej sylwetce. Należy dodać, że tematyka redukcji wagi jest nie tylko bardzo medialna, ale i w wielu przypadkach kontrowersyjna. Co jakiś czas pojawiają się produkty i metody, które w mniejszym lub większym stopniu mają pomagać w procesie gubienia zbędnych kilogramów. W tym artykule poruszymy tematykę suplementów z kategorii spalaczy tłuszczu, omówię ich skład oraz mechanizm działania, a ponadto postaram się wyjaśnić na czym polega owo „spalanie tłuszczu”.

1. Spalanie tłuszczu
Wygląd naszego ciała w dużej mierze zależy od procentowego udziału tkanki tłuszczowej. Im większy jej procent w naszym organizmie, tym sylwetka jest mniej zarysowana, a co za tym idzie – posiadana tkanka mięśniowa jest prawie lub w ogóle niewidoczna. Jednym z podstawowych założeń prawidłowej redukcji ciała jest odsłonięcie tzw. „kaloryfera”, czyli uwidocznienie mięśni brzucha, które to od lat są synonimem estetycznego i schludnego wyglądu. Proces spalania tłuszczu to proces skomplikowany, albowiem do jego powstania potrzebne jest idealne dobranie treningu, diety (w tym suplementacji) oraz regeneracji. Kluczowym aspektem w przypadku redukcji wagi jest dieta. Odpowiedni udział kalorii oraz makroskładników, a ponadto stosowanie produktów nieprzetworzonych oraz bogatych w witaminy i minerały, co wpłynie nie tylko na nasz wygląd, ale i zdrowie. Do podstawowych błędów w trakcie redukcji należą przede wszystkim zła kaloryczność i makrokompozycja diety oraz opieranie swych sukcesów tylko i wyłącznie na stosowanej suplementacji. Jak wspomniałem – do osiągnięcia sukcesu w redukcji i efektywnego zbicia wagi znaczenie ma idealna równowaga pomiędzy powyższymi czynnikami: dieta, trening, suplementacja.

2. Rola suplementacji w spalaniu tłuszczu
Nazywanie suplementu „spalaczem tłuszczu” (z ang. fat burning – spalanie tłuszczu) narzuca nam myślenie, jakoby owa kategoria suplementów niemal samoistnie powodowała proces spalania tłuszczu. Okazuje się jednak, że rzeczywistość nie jest tak kolorowa. Opieranie sukcesu tylko i wyłącznie na działaniu suplementu może prowadzić do ogromnego rozczarowania, albowiem bez zmian nawyków żywieniowych oraz treningowych, suplementacja spalaczami tłuszczu jest całkowitą stratą pieniędzy. Do prawidłowego zrozumienia działania tej kategorii suplementów, należałoby się skupić na podstawowych substancjach wchodzących w skład produktu. To właśnie skład suplementu stanowi efekt, jaki wywiera jego stosowanie na nasz organizm i wspomaga proces zmniejszania się centymetrów w obwodzie.

3. Skład spalaczy tłuszczu
Skład suplementów „spalających tłuszcz” zawsze ocierał się o kontrowersje. Nic w tym dziwnego, bowiem istotą działania tego typu produktów jest ogólne pobudzenie, zwiększenie termogenezy oraz zintensyfikowanie treningu czyli coś, co powinno być odczuwalne niemal od razu po zażyciu. Nie będę w tym artykule omawiał substancji aktualnie niedozwolonych oraz afer z nimi związanych, lecz pragnę nakreślić, że tego typu produkty są wyjątkowo narażone na tzw. „dosypki spod lady”, czyli wykorzystanie substancji zabronionych. Osoby pragnące zgłębić temat, powinny wyszukać w Internecie frazę „1,3 DMAA” – to jedna z bardziej kontrowersyjnych składowych suplementów spalających tłuszcz oraz przed treningowych, która obecnie w Polsce jest zakazana. Obecnie większość producentów szczyci się brakiem DMAA w składzie, opatrując to napisem „DMAA FREE”. Po krótkim wprowadzeniu, przejdźmy do najczęściej używanych substancji. Należą do nich:

 • kofeina,
 • arginina (AAKG),
 • zielona herbata,
 • yerba mate,
 • CLA,
 • l – karnityna,
 • guarana,
 • ekstrakty np. kakaowca czy gorzkiej pomarańczy,
 • pieprz cayenne,
 • l – teanina,
 • ketony malinowe.

To oczywiście nie wszystkie z możliwych składników występujących w spalaczach tłuszczu. Producenci tego typu suplementów bardzo często tworzą z nich tzw. „formuły”, gdzie łączą określone substancje, które mają działać w jednym, konkretnym kierunku – np. nasileniu termogenezy. Pamiętajmy, aby nie dać się zwieść efektownym nazwom „formuł” czy chwytliwej nazwie produktu. Sprawę należy postawić jasno – produkt musi zawierać podstawowe, lecz sprawdzone substancje, które są w sposób jasny i czytelny przedstawione na etykiecie. Tym powinniśmy się kierować w doborze odpowiedniego suplementu. Jedną z częstych praktyk producentów, jest dodawanie do spalaczy tłuszczu witamin oraz minerałów, które mają za zadanie wypełnić luki spowodowane okresem redukcji wagi.

4. Spalacze tłuszczu, a aspekty zdrowotne
Nie da się ukryć, że składniki tego typu produktów działają na nas w sposób „doraźny”, podnosząc m.in. ciśnienie tętnicze krwi. Z góry eliminuje to osoby, które chorują na nadciśnienie czy inne choroby układu krążenia, gdyż nagły skok ciśnienia krwi w takim przypadku może spowodować nieprzewidywalne skutki. Należy również pamiętać, aby dawkując suplement uwzględnić takie parametry jak płeć, waga czy stopień odpowiedzi naszego organizmu na daną substancję. Zdarza się bowiem, że osoby w ogóle nie reagują np. na kofeinę, gdyż organizm przyzwyczaił się do niej i nie reaguje w sposób należyty. Większość osób w takiej chwili drastycznie podnosi dawkowanie, co jest błędem, nie tylko patrząc przez pryzmat zdrowotności, ale i ekonomiki zastosowania produktu. Tego się po prostu nie powinno robić. Jeśli Twój organizm jest przeładowany, daj mu odpocząć od danej substancji przez jakiś czas – zobaczysz, że po przerwie jego reakcja będzie zupełnie odmienna. W wspomnianej już kwestii kofeiny, osoby powinny zrezygnować nie tylko z suplementów, ale i kawy czy popularnych ostatnimi czasy napojów energetycznych.

5. Kiedy stosować spalacze tłuszczu
Producenci zalecają stałe pory zażycia tego typu produktów. Z uwagi na doraźne działanie, zaleca się stosowanie w godzinach porannych (np. przed cardio) oraz w porze obiadowej lub około treningowej. Suplementy te mogą służyć jako swoisty booster (z ang. boost – zwiększać/podnosić) energii, dlatego można z całą pewnością stwierdzić, że bardzo często w swym składzie są podobne do kategorii odżywek przed treningowych. W związku z tym, mogą być stosowane przed wysiłkiem fizycznym. Pozwoli to na bardziej efektywny trening, który poprzez zwiększenie intensywności nasili procesy związane z redukcją tkanki tłuszczowej. Pamiętajmy, aby stosować spalacze tłuszczu maksymalnie na 5-6h przed snem, aby uniknąć przykrych konsekwencji związanych z niemożnością zaśnięcia. Stosując tego typu suplementy, należy mieć cały czas na uwadze ich skład, a także właściwości i działanie.

6. Jaki spalacz tłuszczu wybrać
Przy doborze właściwego suplementu należy uwzględnić wszystkie parametry, które poruszyłem powyżej. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj cena produktu, bowiem to bardzo często pierwszy czynnik na który zwracamy uwagę. Na podstawie asortymentu i danych ze Sklepu KFD przyjrzyjmy się niektórym z tych produktów.

 • activlab sklep kfdActivlab Machine Man Burner to produkt zawierający 120 kapsułek w cenie 41,99   zł. W zamian za to otrzymujemy czytelny skład oraz podstawowe składniki w przyzwoitych dawkach. Producent pokusił się również o dołożenie do produktu niektórych witamin i minerałów, co ma na celu wspomaganie procesu redukcji. Producent zaleca dawkowanie 2 razy dziennie po 2 kapsułki, co w łatwym przeliczeniu daje nam okrągłe 30 dni stosowania suplementu. Z uwagi na nieprzesadzony skład, produkt ten wydaje się być dobrą alternatywą na pierwszy kontakt ze spalaczem tłuszczu.
 • Muscletech sklep kfdMuscletech Hydroxycut HC Elite zawiera 110 kapsułek za 104,90 zł. Należy docenić fakt, iż produkt posiada czytelną etykietę ze składem oraz zawartość sprawdzonych substancji. Porównując skład, a przede wszystkim udział poszczególnych składników z tańszymi odpowiednikami, należałoby zadać pytanie – czy aby na pewno cena tego produktu nie jest nadto wygórowana? Producent zaleca stosowanie 2 kapsułek 2 razy dziennie, co oznacza, że produkt wystarczy nam na około 27 porcji.animal cuts sklep kfd
 • Universal Animal Cuts jest najdroższym spalaczem tłuszczu, bowiem za 42 saszetki przyjdzie nam zapłacić 160 zł. Jest to wyjątkowo zaawansowany produkt pod względem składu, bowiem nie tylko pobudza, ale i wpływa na gospodarkę wodną organizmu poprzez zastosowanie „kompleksu diuretycznego”. Producent zaleca stosowanie 2 pakietów dziennie, co oznacza, że opakowanie produktu wystarczy nam na 21 dni. Patrząc przez pryzmat składu, wydaje się, by produkt ten znalazł zastosowanie u osób nieco bardziej zaawansowanych.

dorian yates sklep kfd

 • Dorian Yates Black Bombs to 300g produktu, za który przyjdzie nam zapłacić 99,00zł. Sugerowana porcja to 5g, zaś producent zaleca 2 porcje produktu w ciągu doby. Niestety, ale etykieta produktu nie dostarcza nam szczegółowego udziału poszczególnych substancji w produkcie. Całość widnieje jako „zastrzeżona mieszanka Black Bombs™”. Na uwagę zasługuje natomiast udział ekstraktu z Yerba Mate oraz ekonomiczność produktu – 300g starczy nam na 60 sugerowanych porcji, a co za tym idzie 30 dni stosowania według zaleceń producenta. Należy dodać, że produkt ten występuje w dwóch kategoriach – spalacze tłuszczu oraz odżywki przed treningowe.

redukcja7. Słowo końcowe
Temat spalania tkanki tłuszczowej wydaje się być tematem nie mającym końca. Codziennie na forach tematycznych pojawiają się pytania dotyczące szeregu zagadnień z nim związanych. Pamiętajmy, że redukcja tkanki tłuszczowej powinna być nie tylko efektywna, ale i przede wszystkim bezpieczna dla naszego organizmu. Powinniśmy się zatem skupić w większej mieerze na prawidłowym zbilansowaniu diety (w tym omówionej wyżej suplementacji), treningu oraz regeneracji. Okres redukcji wagi to dla organizmu spore wyzwanie, dlatego powinniśmy się w możliwie jak najlepszy sposób zabezpieczyć przed kontuzjami czy innymi negatywnymi skutkami. Pamiętajmy, że kategorię produktów określanych mianem „spalaczy tłuszczu” powinniśmy traktować z delikatnym przymrużeniem oka, bowiem jak pokazałem wyżej, nie palą one tłuszczu tylko w pewnym stopniu wspomagają ten proces redukcji tkanki tłuszczowej.

Kategorie: Porady,Zdrowe odżywianie i eko życie

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.17