kfd protein dessert

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego – choć liczne badania wskazują, że na tą chorobę cierpi około 30 procent społeczeństwa, to jednak zaledwie cząstka (5 procent) postanawia ją leczyć. Inna sprawa, to kwestia odpowiedniej diagnostyki, gdzie często objawy są źle przez nas intepretowane. Sama choroba nie zagraża bezpośrednio naszemu życiu – to jest ważne, jednak daje nieprzyjemne (i niekomfortowe objawy) zdecydowanie utrudniające komfort życia codziennego. Dlatego też postanowiliśmy przedstawić nie tylko przyczyny, ale objawy, a także sposób leczenia zespołu jelita drażliwego.

Nie tylko nieodpowiednia dieta

Choć faktycznie błędy żywieniowe, to najczęstszy powód powstania zespołu jelita drażliwego Warto więc zdać sobie sprawy i jak najszybciej zauważyć na które pokarmy zwyczajnie źle reagujemy. Kolejną przyczynę moglibyśmy określić jako powód XXI wieku – zatem siedzący tryb życia, zarówno w pracy, jak i w domu. Wielu z nas ma na przykład niechęć co do korzystania z toalety w miejscach publicznych, wówczas wstrzymujemy wypróżnianie, co niestety również może mieć niekorzystny wpływ, podobnie jak przebyta infekcja żołądka, bądź jelit.

Podstawowe objawy

Te mogą być różne. Jednak przede wszystkim są to ostre bóle brzucha. W ich następstwie może pojawić się ostra biegunka, zaparcia, bądź… jedno i drugie na przemian. Dlatego też jeśli obserwujemy te objawy przez dłuższy czas, koniecznie udajmy się do specjalisty.

A co na to lekarz?

Im szybciej poprawnie diagnozujemy zespół jelita drażliwego, tym lepiej. Lekarz przede wszystkim będzie chciał wiedzieć po pierwsze, czy bóle brzucha ustępują po wypróżnieniu, czy w czasie bólu brzucha następuje zmiana rytmu wypróżnień. Specjalista może zapytać również o konsystencje stolca, zwłaszcza podczas początkowych bóli brzucha.

Leczenie

I tu mamy niestety przykrą wiadomość. Zespół jelita drażliwego, to choroba, która jeśli na nią zachorujemy, musimy borykać się często do końca życia. Dlatego samo leczenie polega przede wszystkim na całkowitej minimalizacji nieprzyjemnych objawów, a to poprzez leki farmakologiczne. Kolejnym, niezastąpionym czynnikiem jest odpowiednia dieta. A na czym ona polega? Przede wszystkim na całkowitej eliminacji pokarmów i napojów po spożyciu których mogą pojawić się wzdęcia będące często początkiem objawów zespołu jelita drażliwego. Do takich zalicza się między innymi: kawa, jabłka, cebula, pietruszka por, kapusta, groch, niektóre pieczywo, czy (przede wszystkim) potrawy pikantne i tłuste.

Zespół jelita drażliwego a… psychika

To niestety bardzo często łączące się ze sobą elementy. Sama choroba może bowiem powstać na skutek silnego stresu na przykład po ostrej infekcji jelit, z kolei objawy niemal zawsze podwójnie nasilają się kiedy znajdujemy się w sytuacji stresowej. Zatem jeśli podstawowe leki farmakologiczne zawodzą, warto udać się do lekarza psychiatry, bądź psychoterapeuty. Co ciekawe, często przy zespole jelita drażliwego stosowana jest terapia poznawczo – behawioralna, oraz treningi relaksacyjne.

Kategorie: Artykuły,Zdrowe odżywianie i eko życie

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz

Kulturystyka i fitness

Zobacz wszystkie artykuły

Partnerzy portalu

log-kfd-ar log-kfd2-ar
0.17